Asset Publisher Asset Publisher

Konferencja i warsztaty Las Jutra

13 listopada w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku obyła się konferencja i warsztaty pod hasłem „Technologie odbioru i ewidencji drewna – nowoczesne rozwiązania” w ramach cyklu Las Jutra.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez redakcje „Drwala” i „Lasu Polskiego” w ramach cyklu „Las jutra” jako uzupełnienie dla konferencji zorganizowanej we wrześniu przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych poświęconą wdrażaniu projektu Leśnik+. Wiąże się to z przejściem z rejestratorów na wielofunkcyjne, przenośne komputery z systemem Android.

Cykl spotkań umożliwia przygotowanie się do zmian i poznanie sprzętu, a warsztaty i konferencja została skierowana do pracowników Lasów Państwowych i właścicieli firm leśnych.

Spotkanie w Jedlni-Letnisku odbyło się pod patronatem dr inż. Andrzeja Matysiaka, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. W trakcie spotkania referat wygłosił Waldemar Wiewióra, leśniczy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z wdrażaniem nowych technologii, z punktu widzenia pracownika terenowego. Stanowiło to uzupełnienie referatu dr hab. inż. Arkadiusza Stańczykowskiego z Wydziału Leśnego UR w Krakowie pt.: „Nowoczesne – przyszłościowe metody odbioru i ewidencji drewna”. Natomiast o pomiarze drewna z punktu widzenia przedsiębiorcy leśnego opowiedział Jerzy Bałdyga.

Na spotkaniu obecni byli pracownicy z terenu trzech regionalnych dyrekcji: radomskiej, łódzkiej i warszawskiej, w większości leśniczowie, specjaliści zajmujący się pozyskaniem i sprzedażą drewna, a także sprawami informatyki.

Do udziału w konferencjach zaproszeni zostali także przedsiębiorcy leśni i dystrybutorzy sprzętu – firmy: Datalogic, Honeywell, Panasonic, Posnet, Takma i Zebra. Jak mówią organizatorzy –Dzięki konferencyjno-warsztatowej formie uczestnicy mieli okazję testować najnowocześniejsze rejestratory, bazujące na systemie Android. Konferencje odbyły się w czterech miejscach: Cisnej, Malinówce, Puszczykowie i Jedlni-Letnisku. Wszystkim dziękujemy za udział i mamy nadzieję, że spędzony z nami czas był pełen inspiracji i zaowocuje dobrymi decyzjami na przyszłość.

Wydarzenie było forum wymiany doświadczeń, zapoznania się z najnowszymi trendami i technologiami oraz miejscem integracji środowisk związanych z leśnictwem.