Asset Publisher Asset Publisher

LAS-EXPO po raz szesnasty w Kielcach

W miniony weekend blisko 70 tys. osób odwiedziło Targi LAS-EXPO i AGRO-TECH w Kielcach. Była to okazja do zapoznania się z nowoczesnymi maszynami i technologiami w branży leśnej i drzewnej oraz bezpośredniej wymiany doświadczeń.

Zwiedzający targi w dniach 18-20 marca mieli możliwość obejrzenia i przetestowania narzędzi oraz maszyn wykorzystywanych w transporcie i obróbce drewna, środków ochrony lasu oraz zaawansowanych systemów informatycznych. Targi były okazją do wymiany najnowszych informacji, dzielenia się doświadczeniami, rozpoznania rynków i przyszłych trendów.
Honorowy patronat nad Targami Las-Expo objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych dr inż. Konrad Tomaszewski.
- Jest to dla nas okazja do przedstawienia dorobku i działalności Lasów Państwowych oraz poszukiwania innowacji. Patrząc na wspaniały dorobek naszych poprzedników poszukujemy równocześnie takich technologii i rozwiązań innowacyjnych, które by zapewniły w rozwijającym się świecie zachowanie lasów na przyszłość – powiedział na uroczystości otwarcia prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. strategii, organizacji i rozwoju.

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska" pod przewodnictwem Nadleśnictwa Kielce we współpracy z RDLP w Radomiu i CILP zorganizowały stoisko wystawowe. Leśnicy promowali działalność gospodarczą LP, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji społecznych i ekologicznych lasów. Tegoroczna wystawa nawiązywała do kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy". Leśnicy udzielali informacji na temat możliwości wielostronnego i odpowiedzialnego korzystania z lasów oraz przedstawili ofertę wypoczynku na terenie radomskiej dyrekcji. Fachowe porady dotyczyły szczegółów prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych.

Zwiedzający oglądali maszyny leśne i nowe rozwiązania technologiczne. Wymieniali także doświadczenia z przedstawicielami branży leśnej i drzewnej. Leśnicy byli również jurorami w konkursie dla wystawców. Medal targów LAS-EXPO przyznano:
•    za drukarkę termiczną do rejestratora leśniczego ZEBRA ZQ520 dla firmy TAKMA Tadeusz Tiuchty z Wrocławia;
•    za przyczepę leśną KRPAN dla firmy LASKOTT Kott Józef z Orawki.
Wyróżnienia targów LAS-EXPO otrzymali:
•    za piłę obrotową AMR QUATROMAT SAT 4-700 dla firmy BL System Łukasz Belski z Nowego Sącza;
•    za pilarkę taśmową PT-100 dla firmy PHU AMIX - Pierzyny Małe.

Tradycyjnie atrakcją stoiska była obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Uczniowie Technikum Leśnego w Zagnańsku zorganizowali pokazy sokolnicze.