Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy na Dniach Ochrony Środowiska

23 czerwca leśnicy z nadleśnictw Kielce, Daleszyce, Łagów, Suchedniów, Skarżysko, Zagnańsk, Stąporków oraz biura RDLP w Radomiu w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” obecni byli na Dniach Ochrony Środowiska w Łazienkach Królewskich w Warszawie. To był świetny dzień spędzony na opowieściach o pracy leśnika, szczególnie o działaniach na rzecz ochrony środowiska.                                                        

Leśnicy z naszego terenu edukowali i prowadzili warsztaty razem z leśnikami z innych regionów kraju oraz instytucji i organizacji związanych z ochroną środowiska.

Motywem przewodnim wystawy były działania prowadzone przez leśników dotyczące pszczelarstwa i bartnictwa w ramach działania Pszczoły wracają do lasu w ramach projektu rozwojowego Zdrowa Żywność z Polskich Lasów.

Więcej o Dniach Ochrony Środowiska

Leśnicy z regionu świętokrzyskiego przedstawili też działania Lasów Państwowych dotyczące ochrony siedlisk i gatunków, małej retencji nizinnej, ochrony popielicowatych na terenie Puszczy Świętokrzyskiej, darów świętokrzyskich lasów. Opowiadali jak wiele ma zastosowań i jak przyjazne dla człowieka i środowiska jest drewno. Ważnym elementem było edukowanie o zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarce leśnej z uwzględnieniem problemów z kornikiem ostrozębnym i kornikami jodłowymi. Leśnicy pokażą jak wyglądają budki legowe dla ptaków, schrony dla nietoperzy i skrzynki dla popielicowatych i jakie gatunki je zasiedlają. Nie zabrakło też informacji na temat projektu ochrony, promocji i zachowania pomnika przyrody dąb Bartek, akcji „Czas w las” w ramach kampanii Dla Lasu Dla Ludzi. A dla spragnionych widoku lasu był do obejrzenia Las w słoiku.

Ten dzień był pracowity, ale wypełniony satysfakcją z rozmów i warsztatów dla mieszkańcami stolicy.