Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy świętowali uchwalenie Konstytucji 3 maja

Leśnicy świętowali 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej nowoczesnej konstytucji w Europie i drugiej na świecie.

3 maja leśnicy z nadleśnictw RDLP w Radomiu z regionu świętokrzyskiego na czele z Markiem Szarym, zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych i rozwoju RDLP w Radomiu wzięli udział w uroczystościach organizowanych w Kielcach. Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w Bazylice Katedralnej w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. bp. Jana Piotrowskiego. Po niej uczestnicy przeszli do parku miejskiego przed pomnik Stanisława Staszica, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości. Tam odegrano hymn państwowy i wciągnięto flagę na maszt. Po złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, podniesieniu Flagi Państwowej, uroczystej zmianie wart, przemówieniu Wojewody Świętokrzyskiego miało miejsce wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych. Leśnicy złożyli też kwiaty oraz wzięli udział w uroczystym niesieniu flagi państwowej. Po głównych uroczystościach odbyła się defilada wojskowa oraz piknik rodzinny w parku miejskim.

W Radomiu delegacja leśników z Nadleśnictwa Radom na czele z Piotrem Kacprzakiem, zastępcą dyrektora ds. gospodarki leśnej uczestniczyła w mszy św. w kościele garnizonowym. Na placu, który upamiętnia to wydarzenie leśnicy wraz ze służbami mundurowymi i mieszkańcami Radomia wzięli udział w apelu pamięci. Odśpiewano hymn państwowy oraz zaprezentowano salwę honorową. Leśnicy złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. 3 maja minęło 100 lat od daty pierwszych obchodów Narodowego Święta.

Leśnicy wzięli też udział w uroczystościach 2 maja w Warszawie pod Krzyżem Traugutta, który ustawiony został 5 sierpnia 1916 roku na południowych stokach Cytadeli Warszawskiej. Delegacja leśników na czele z Piotrem Kacprzakiem zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu oraz pracownikami nadleśnictw Dobieszyn oraz Grójec reprezentowali sztandar RDLP w Radomiu.

Ważną inicjatywą z okazji 3 maja, 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO oraz 15. rocznicy członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej była Wielka Defilada Wisłostradą pn. Silni w Sojuszach, w której po raz pierwszy w historii Lasów Państwowych udział w ramach asysty honorowej Służby Leśnej po sztandarem Lasów Państwowych wzięli udział leśnicy. Z terenu RDLP w Radomiu był to Krzysztof Farys z Nadleśnictwa Chmielnik oraz Artur Soboń z Nadleśnictwa Pińczów.