Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy uczcili 100-lecie bitwy pod Anielinem-Laskami

Leśnicy z Nadleśnictwa Zwoleń uczcili 100-lecie bitwy pod Anielinem-Laskami. Odnowili krzyż na cmentarzu wojennym w miejscowości Brzustów oraz wzięli udział w uroczystościach w Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach.

W piątek 10 października leśnicy uczcili pamięć poległych Legionistów na cmentarzu wojennym z lat 1914/1915 w Brzustowie. Cmentarz położony jest na terenie lasów Nadleśnictwa Zwoleń. Aby uczcić 100-lecie bitwy leśnicy odrestaurowali krzyż upamiętniający żołnierzy I Brygady Legionów Polskich, którzy w dniach 22-26.X.1914 r. polegli w bitwie pod Laskami-Anielinem. W czasie uroczystości z udziałem pracowników Nadleśnictwa Zwoleń oraz przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, w tym dyrektora Tomasza Sota odnowiony krzyż został poświęcony przez proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bogucinie ks. Bogdana Piwko. Leśnikom i zaproszonym gościom towarzyszyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Bogucinie oraz strzelcy z 1442 Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Kozienicach.

W niedzielę leśnicy wraz z przedstawicielami instytucji państwowych i organizacji społecznych złożyli kwiaty oraz uczestniczyli w Mszy Polowej oraz Apelu Poległych w Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach – położonym również na terenie lasów Nadleśnictwa Zwoleń. W 1933 roku ekshumowano ciała żołnierzy i przeniesiono je tutaj z cmentarza w Brzustowie. Msza odprawiona została przez ks. profesora inf. Józefa Kowalczyka i proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bogucinie ks. Bogdana Piwko.

Po Mszy dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu miała miejsce rekonstrukcja bitwy na polach wsi Brzustów. Odtworzono przebieg bitwy I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego stoczonej w dniach 22-26 października 1914 roku pod Anielinem i Laskami, na przedpolach Twierdzy Dęblińskiej.