Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy uczcili 40. Rocznicę Radomskiego Czerwca’76

Leśnicy włączyli się w obchody 40. Rocznicy Radomskiego Czerwca'76. Na budynku odsłonięto pamiątkową płaskorzeźbę upamiętniającą protest robotniczy, również jeden z przystanków ścieżki edukacyjnej umiejscowiony został w sąsiedztwie budynku RDLP. Przedstawiciele LP obecni byli także na uroczystościach organizowanych 25 czerwca w Radomiu.

W siedzibie radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych w czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR 40 lat temu miały miejsce protesty robotnicze. Ich znaczenie było ogromne. W Decyzji nr 173/2014 z dn. 26.02.2014 r. w sprawie wpisania do rejestru zabytków czytamy: „budynek jest ważnym dokumentem historii powojennej Polski i Radomia w związku z masowymi protestami antyrządowymi w dniu 25 czerwca 1976 r., które zapoczątkowały ogólnopolską konsolidację środowisk opozycyjnych".

24 czerwca w związku z obchodami 40. Rocznicy Radomskiego Czerwca'76 na fasadzie siedziby RDLP odsłonięta została pamiątkowa płaskorzeźba powstała z inicjatywy Stowarzyszenia „Radomski Czerwiec ‘76". W trakcie uroczystości imię senatora Zbigniewa Romaszewskiego nadano alei przebiegającej przez Park Leśniczówka pomiędzy budynkiem RDLP, a szkołą samochodową. Płaskorzeźbę odsłonił prezes Stowarzyszenia Stanisław Kowalski wraz z wdową po senatorze Zofią Romaszewską, a poświęcenia dokonał ks. Stanisław Sikorski. Wręczono także odznaczenia, dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak został uhonorowany odznaczeniem pamiątkowym „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej".

W tym samym dniu otwarta została ścieżka edukacyjna utworzona z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu Miejskiego w Radomiu. Jeden z ośmiu przystanków umiejscowiony w sąsiedztwie budynku LP dotyczy wydarzeń Czerwca'76, które rozegrały się m.in. w budynku leśników i jego sąsiedztwie. Otwarciu ścieżki towarzyszyło odsłonięcie muralu powstałego na 40. rocznicę Radomskiego Czerwca'76. Powstał on na wieżowcu u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, przedstawia robotnika patrzącego dumnie w górę oraz splecione dłonie na drzewcu z symbolami odnoszącymi się do najnowszej historii Polski.

W uroczystościach pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. organizowanych 25 czerwca w Radomiu z udziałem najwyższych władz państwowych i społeczności Radomia, a także uczestników protestu obecni byli także leśnicy. Wzięli udział w mszy świętej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, prezentowali leśne sztandary, w tym radomskiej dyrekcji LP, nadleśnictw oraz związków zawodowych. Po ceremonii odznaczeń i mszy świętej odbył się Apel Poległych oraz uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. Kwiaty złożyła delegacja leśników z dyrektorem Andrzejem Matysiakiem na czele. Po uroczystości uczestnicy udali się przed pomnik pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu, których pamięć uczczono przez złożenie kwiatów.

W związku z obchodami 40. rocznicy Radomskiego Czerwca '76 kwiatami zostały udekorowane także miejsca pamięci przy siedzibie RDLP, w tym krzyż i kamień ufundowane z okazji 120-lecia dyrekcji dla uczczenia pamięci Polaków poległych w walkach o niepodległość Polski, w tym wydarzeniach Czerwca '76.

Leśnicy uczcili rocznicę wydarzeń czerwcowych także na sportowo. Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce i Emilian Zając z Nadleśnictwa Barycz pobiegli w 4. Półmaratonie Radomskiego Czerwca. ‘76

Warto wspomnieć, że w budynku RDLP w Radomiu została utworzona sala historii leśnictwa radomsko-kieleckiego, a część wystawy została poświęcona wydarzeniom Czerwca '76. Zostały wyeksponowane także elementy związane z okresem, kiedy była tu siedziba KW PZPR. Elementem wystawy są zdjęcia udostępnione przez IPN oraz Archiwum Państwowe w Radomiu dokumentujące wydarzenia Czerwca '76.