Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy uczcili 46. Rocznicę Radomskiego Czerwca ’76

Leśnicy włączyli się w obchody Rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu była areną wydarzeń sprzed 46 lat. Przedstawiciele Lasów Państwowych obecni byli na uroczystościach organizowanych 25 czerwca.

W siedzibie radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych w czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR 46 lat temu miały miejsce protesty robotnicze. Ich znaczenie było ogromne. W Decyzji nr 173/2014 z dn. 26.02.2014 r. w sprawie wpisania do rejestru zabytków czytamy: „budynek jest ważnym dokumentem historii powojennej Polski i Radomia w związku z masowymi protestami antyrządowymi w dniu 25 czerwca 1976 r., które zapoczątkowały ogólnopolską konsolidację środowisk opozycyjnych”.

24 czerwca w związku z obchodami 46. Rocznicy Radomskiego Czerwca ’76 w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyła się prezentacja broszury Instytutu Pamięci Narodowej prezentującej historie kobiet, które były świadkami czerwcowych wydarzeń. Jest to historia z perspektywy żon, matek oraz sióstr tych, którzy brali udział w manifestacjach w 1976 roku. W budynku RDLP prezentowana jest także wystawa IPN „Ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność ks. Romana Kotlarza”, działacza opozycji w PRL, uczestnika wydarzeń Radomskiego Czerwca ’76, pobitego przez SB, ofiarę represji komunistycznych.

25 czerwca podczas uroczystości przy budynku RDLP kwiaty złożono przy płaskorzeźbie na fasadzie budynku dyrekcji upamiętniającej protest robotniczy. Leśnicy złożyli też kwiaty w miejscu pamięci – przy krzyżu i kamieniu ufundowanymi z okazji 120-lecia dyrekcji dla uczczenia pamięci Polaków poległych w walkach o niepodległość.

W uroczystościach pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. w Radomiu udział wzięli ministrowie, parlamentarzyści, władze samorządowe, służby mundurowe, organizacje kombatanckie, społeczność Radomia, uczestnicy protestu oraz leśnicy. W intencji Pamięci Bohaterów Czerwca ’76 i ks. Romana Kotlarza pod pomnikiem Radomskiego Czerwca '76 odbyła się uroczysta msza święta. Ze względu na znaczenie wydarzenia i związki z historią elementami podkreślającymi rangę uroczystości był sztandar RDLP w Radomiu i Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej.

Po mszy świętej odbył się Apel Poległych oraz uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. Kwiaty złożyły delegacje leśników. Po uroczystości uczestnicy udali się przed pomnik pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu, których pamięć uczczono przez złożenie kwiatów.

Warto wspomnieć, że w budynku RDLP w Radomiu została utworzona sala historii leśnictwa radomsko-kieleckiego, z której po uroczystościach emitowany był specjalny odcinek Kuriera Mazowieckiego o Radomskim Czerwcu ’76. Część wystawy prezentowanej w sali historycznej została poświęcona wydarzeniom Czerwca ’76. Zostały wyeksponowane tu także elementy związane z okresem, kiedy budynek odebrano leśnikom i przeznaczono na siedzibę KW PZPR (leśnicy odzyskali go dopiero w 1990 roku). Elementem wystawy są zdjęcia udostępnione przez IPN oraz Archiwum Państwowe w Radomiu dokumentujące wydarzenia Czerwca ’76.

Leśnicy uczcili rocznicę wydarzeń czerwcowych także na sportowo. Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce i Jacek Warchoł z Nadleśnictwa Kozienice pobiegli w 10 Półmaratonie Radomskiego Czerwca ’76, który odbył się 26 czerwca.