Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy uczcili Pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Leśnicy z terenu RDLP w Radomiu uczcili Pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uczestniczyli w uroczystościach w Radomiu. Warto wiedzieć, że w 2011 roku trzech leśników z terenu radomskiej dyrekcji zostało upamiętnionych przez drzewa posadzone w Lesie Pamięci Leśników – Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

13 kwietnia w uroczystościach poświęconych Obchodom Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu udział wzięła delegacja leśników z biura RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Marcule oraz Tadeusz Fabisiewicz z Koła Leśników Kombatantów pod przewodnictwem zastępcy dyrektora ds. ekonomicznych Marka Szarego. Wzięli w nich udział także przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, Stowarzyszeń: Rodzina Katyńska i Rodzina Policyjna 1939 oraz szkół. Modlitwę w intencji pomordowanych i zaginionych na Wschodzie jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk i Ostaszków poprowadził ks. mjr Krzysztof Smoleń, a apel pamięci odczytał mjr Andrzej Kalisiak, komendant Garnizonu – Radom.
Leśnicy prezentowali sztandar RDLP w Radomiu oraz złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim . Następnie w Kościele Garnizonowym wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wśród pomordowanych 76 lat polskich oficerów, funkcjonariuszy służb mundurowych i urzędników państwowych byli także leśnicy.

Kilka dni wcześniej, 10 kwietnia radomscy leśnicy uczcili także 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wzięli udział w mszy świętej w intencji ofiar katastrofy w Kościele Garnizonowym w Radomiu oraz złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy przy siedzibie Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Las Pamięci Leśników – Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Warto wspomnieć, że w dniu 8 czerwca 2011 r. na terenie szkółki leśnej „Kolonia" w Nadleśnictwie Oleszyce uroczyście posadzono symboliczne dęby upamiętniające tragiczną śmierć 724 leśników zamordowanych w tzw. trybie katyńskim oraz 96 dębów poświęconych pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Z terenu radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych było wśród nich trzech leśników. Warto poświęcić chwilę zadumy nad ich losem.

Michał Frank

Inż. leśnik. Absolwent Wydziału Leśnego SGGW; od 1939 roku pracownik biura DLP w Radomiu; zmobilizowany do wojska do 8 p.p.; więzień obozu sowieckiego w Kozielsku; zginął w 1940 r., w Katyniu; ciało odnaleziono i zidentyfikowano podczas ekshumacji niemieckiej w 1943 roku.

Józef Jankiewicz

Referendarz biura DLP Radom. Lat 30. Ppor. rezerwy kawalerii. Uczestnik kampanii wrześniowej; więzień obozu w Kozielsku; zamordowany i pochowany w Katyniu w 1940 r.; ciało zostało zidentyfikowane podczas ekshumacji niemieckiej w 1943 roku.

Zygmunt Sobkiewicz

Pracownik biurowy Tartaku Zagnańsk. Zmobilizowany w kampanii wrześniowej, internowany a następnie zamordowany przez Sowietów wiosną 1940 r. w Katyniu; ciało zidentyfikowano w 1943 roku podczas niemieckiej ekshumacji.