Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy upamiętnili Radomski Czerwiec’76

25 czerwca w Radomiu z udziałem leśników odbyły się uroczystości upamiętniające Radomski Protest Robotniczy. Siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu była areną wydarzeń sprzed 43 lat. W czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR miały w nim miejsce protesty robotnicze.

W uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. z udziałem premiera, ministrów, parlamentarzystów, władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społeczności Radomia, a także uczestników protestu sprzed lat udział wzięli także leśnicy. Byli obecni na mszy świętej pod przewodnictwem JE ks. bp. Henryka Tomasika. W trakcie uroczystości wręczono medale Pro Patria za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Polski. Wśród pocztów sztandarowych grupa reprezentacyjna Straży Leśnej prezentowała sztandar radomskiej dyrekcji LP.

Po mszy świętej odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. Złożyła  je również delegacja leśników z RDLP w Radomiu z dyrektorem Andrzejem Matysiakiem na czele oraz delegacja leśników z Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej.

W siedzibie radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych w czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR 42 lat temu miały miejsce protesty robotnicze. W 2014 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków. W uzasadnieniu decyzji napisano, że jest to „ważny dokument historii powojennej Polski i Radomia w związku z masowymi protestami antyrządowymi w dniu 25 czerwca 1976 r., które zapoczątkowały ogólnopolską konsolidację środowisk opozycyjnych". W budynku RDLP w Radomiu została utworzona sala historii leśnictwa radomsko-kieleckiego, a część wystawy została poświęcona wydarzeniom Czerwca '76. Elementem wystawy są zdjęcia udostępnione przez IPN oraz Archiwum Państwowe w Radomiu dokumentujące te wydarzenia.

Przed uroczystościami leśnicy złożyli kwiaty w miejscu pamięci – przy krzyżu i kamieniu ufundowanymi z okazji 120-lecia dyrekcji dla uczczenia pamięci Polaków poległych w walkach o niepodległość. W trakcie składania kwiatów oraz podczas uroczystości leśnikom towarzyszył poseł na Sejm RP Dariusz Bąk. W związku z obchodami 43. rocznicy Radomskiego Czerwca '76 kwiatami zostały udekorowane także płaskorzeźba na fasadzie siedziby dyrekcji upamiętniająca protest robotniczy oraz tablica poświęcona pamięci leśników i drzewiarzy kielecczyzny, którzy zginęli za wolność i niepodległość ojczyzny.

W biurze radomskiej dyrekcji w tym dniu odbyło się wręczenie odznaczeń Krzyż Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1976-1989 z udziałem zastępcy prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyka. Wśród odznaczonych był m.in. Marek Amanowicz, współpracujący z leśnikami.

Leśnicy włączyli się też w obchody rocznicy na sportowo. 16 czerwca leśnik z terenu RDLP w Radomiu Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce dla upamiętnienia tych wydarzeń kolejny raz pobiegł w 7. Półmaratonie Radomskiego Czerwca '76 .