Asset Publisher Asset Publisher

Leśniczy rolnikiem roku w powiecie kieleckim

Andrzej Dąbrowski, leśniczy leśnictwa Widełki w Nadleśnictwie Łagów w plebiscycie Echa Dnia na najlepszego rolnika roku w powiecie kieleckim zdobył I miejsce. To jeden z leśników z pasją do pszczelarstwa.

Dwie pasje Andrzeja Dąbrowskiego – pszczelarstwo i leśnictwo połączyły się w jedną całość – co dało tak wspaniały efekt. Zamiłowanie do pszczół przejął od dziadka Jana i ojca Czesława. Później była nauka w znanym w całej Polsce Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli, praktyki w pasiekach w Brzesku, Czerminie, Pszczelej Woli oraz w Austrii. No i wreszcie pierwsze 10 uli podarowanych przez ojca.

Połączenie pszczelarskiej pasji i pracy jako leśniczy nie jest wcale łatwe. Bez pomocy żony – Basi, synowej i syna sam nie dałby rady. 70 pszczelich rodzin, o które trzeba bez przerwy dbać to trudne i czasochłonne zajęcie. Praca leśniczego zajmuje większą część dnia i pomoc rodziny przy pszczołach jest nieodzowna. Jak mówi nasz laureat las i pszczoły to dwie nierozerwalne rzeczy. Najlepszy miód otrzymuje się z leśnych drzew i roślin zielnych – z wrzosu, nawłoci, maliny, kruszyny, lipy, akacji a także ze spadzi. Uzupełnieniem leśnego pożytku są rośliny miododajne, które Andrzej sieje w swoim gospodarstwie. Są to między innymi facelia i gorczyca.

Wiedzę o pszczołach przekazuje między innymi podczas organizowanych przez leśników pokazów i festynów. Andrzej Dąbrowski wspomagał nie raz naszych edukatorów leśnych na różnych wystawach w regionie, ale i w innych miejscach, w tym na Pikniku Naukowym w Warszawie. Lasy Państwowe prowadziły wiele lat projekt „Pszczoły wracają do lasu” w ramach którego prowadzone były zajęcia, pogadanki oraz zakładane leśne barcie (ule drążone w pniach drzew).

Leśniczy angażuje się także w działalność społeczną w zakresie pszczelarstwa. Jako prezes Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy doradza pszczelarzom jak prowadzić gospodarkę pasieczną, jak walczyć z chorobami pszczół oraz zachęca do sadzenia drzew i roślin miododajnych. Jest również jednym z inicjatorów skansenu pszczelarskiego w Sędku, prezesem Koła Pszczelarzy w Łagowie oraz członkiem w Radzie Polskiego Związku Pszczelarskiego.