Asset Publisher Asset Publisher

Luksusowe lokum dla jeży

Na terenie Nadleśnictwa Marcule ustawiono schrony dla jeży. Teraz leśnicy z niecierpliwością czekają na pierwszych lokatorów.

Najwięcej takich drewnianych domków pojawiło się na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej, Arboretum oraz szkółki leśnej. Schrony dla tych kolczastych ssaków nadleśnictwo otrzymało od Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, na terenie którego jest obchodzony Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi". Każda edycja tego wydarzenia jest poświęcona innemu  zwierzęciu. 
W festynie biorą udział szkoły, a jednym z warunków jest przygotowanie budek, schronów lub innych urządzeń dla bohatera danego festynu. 

Leśnicy z Nadleśnictwa Marcule wyjaśniają, że jeżom należy pomóc w znalezieniu odpowiedniego lokum, ponieważ mają coraz mniej miejsc, gdzie mogłyby się chować. Obecnie w ogrodach, parkach, przydomowych ogródkach, nie pozostawia się stert gałęzi, liści czy traw, a to właśnie w nich bardzo chętnie chowają się jeże.

Pracownicy nadleśnictwa mają nadzieję, że schrony zostaną szybko zamieszkane przez jeże. Te cieszące się sympatią ssaki są sprzymierzeńcami nie tylko leśników. Należy pamiętać, że jeż wcale nie jest wegetarianinem. Jest ssakiem mięsożernym i owadożernym, w jego diecie są owady, ślimaki, dżdżownice, stawonogi, a nawet drobne ssaki.

Jest to jedyny ssak w Polsce, którego ciało jest pokryte kolcami powstałymi z przekształconych włosów, a silny podskórny mięsień okrężny umożliwia w razie niebezpieczeństwa zwinięcie się w kulkę.