Asset Publisher Asset Publisher

Mikołajkowy nordic walking z akcentem historycznym

2 grudnia blisko 200 osób – pasjonatów nordic walking na czele ze świętym Mikołajem wraz z leśnikami przemaszerowało przez Puszczę Kozienicką. Tegoroczną atrakcją był Przystanek Historia IPN - ZHR Puszcza Kozienicka.

Była to już 11. edycja imprezy organizowanej przez Nadleśnictwo Kozienice, w której z roku na rok bierze udział coraz więcej osób z regionu. Wiele z nich to stali bywalcy mikołajkowego nordic walking. Wszyscy mieli mikołajkowy akcent: czapki, szaliki i rękawice, a w tym roku otrzymali do kompletu plecak.

 

Uczestników powitał zastępca nadleśniczego Artur Mazur oraz Lidia Zaczyńska, edukator w Nadleśnictwie Kozienice. Po raz kolejny przewodnikiem mikołajkowego nordic walking był Henryk Motyka, instruktor i propagator tego sportu. Na początku przeprowadził rozgrzewkę, podczas której wskazał na prawidłową technikę, postawę i trzymanie kijków.

 

Trasa tegorocznego marszu wiodła do PRZYSTANKU HISTORIA IPN-ZHR Puszcza Kozienicka to już tradycja, że uczestnicy podczas marszu corocznie poznają historię puszczy. Przewodnikiem po lekcji historii był prof. Marek Wierzbicki z delegatury w Radomiu lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który wraz ze swoją żoną hm. Lidią Wierzbicką aktywnie działa na Przystanku Historia. Prelekcja poświęcona była 100-leciu Odzyskania Niepodległości przez Polskę i wystawie IPN pt. "Ojcowie Niepodległości", która przybliżyła okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę nawet najmłodszym uczestnikom spotkania.

Jedną z atrakcji było również zwiedzanie budynku – gajówki, w którym mieści się PRZYSTANEK HISTORIA IPN ZHR, nowatorski w skali kraju projekt edukacyjny, a zarazem wyjątkowa atrakcja turystyczną Puszczy Kozienickiej.