Asset Publisher Asset Publisher

Najcenniejsze drewno z RDLP w Radomiu zostało sprzedane

Blisko 350 m3 najlepszego drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów zostało sprzedane na VI Regionalnej Submisji Drewna Szczególnego RDLP w Radomiu. Submisję rozstrzygnięto 27 listopada w Nadleśnictwie Włoszczowa, gdzie znajdował się plac, na którym zgromadzono drewno. Pochodziło ono z 16 nadleśnictw. Oferty złożyło 7 podmiotów zajmujących się produkcją okleiny, forniru oraz stolarki i ekskluzywnych mebli, a także gontów (modrzew). Sprzedano 100% oferowanego surowca dębowego i modrzewiowego.

Podobnie jak w poprzednich latach, największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy poszukiwany przez firmy zajmujące się produkcją wysokiej jakości oklein. W tym roku zainteresowane były nim firmy z Polski.

Rekordowy los (sztuka) dąb pochodził z lasów Nadleśnictwa Pińczów, za metr sześcienny zapłacono aż 3 430 zł (8 849 zł za sztukę o długości 6,90 m i średnicy 69 cm). Charakteryzował się on szczególną barwą drewna, brakiem wad na pobocznicy i wąskim bielem, przy odpowiedniej długości kłody. Zakupiła go firma FRAMPOL  z siedzibą w Tomaszkowie. Natomiast najwięcej drewna dębowego zakupiła firma Kompan z siedzibą w Olsztynie.

Drewno dębowe w dobrej cenie sprzedano także ze wszystkich nadleśnictw, które je wystawiły. Łącznie sprzedano 233 m3 tego surowca. Średnia cena za m3 wyniosła 2 291 zł.

Tradycyjnie dobrze sprzedała się olcha – tym razem 70 m3, w tym pochodząca z Nadleśnictwa Włoszczowa, które jest pionierem na terenie radomskiej dyrekcji w sprzedaży drewna w formule submisji. Olcha z tamtejszego nadleśnictwa odznacza się unikalnym rysunkiem, barwą i strukturą, cechami rzadko spotykanymi w innych regionach kraju. Ze względu na te cechy jest poszukiwana przez producentów oklein. Najwyższą cenę jednostkową za 1 m3 zaoferowano za los nr 201 (dł. 9 m, śr. 44 cm) i  246 (dł. 3,5 m, śr. 47 cm) drewna z Nadleśnictwa Włoszczowa, tj. 1 077 zł za m3. Za surowiec olchowy uzyskano średnią cenę 682 zł/m³. Modrzew wystawiło Nadleśnictwo Suchedniów. Uzyskano średnią cenę 1 412 zł/m3.

Doświadczenia z submisji są pozytywne – leśników cieszy to, że uwzględniając inne funkcje lasu potrafią wyprodukować drewno o ponadprzeciętnych cechach użytkowych docenianych przez producentów z branży drzewnej. Drewno jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który posiada 30 tys. zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, produkcji podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych. Tym bardziej, że jest to produkt ekologiczny i odnawialny powstający z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa, co potwierdzają certyfikaty FSC® i PEFC.

RDLP w Radomiu ugruntowała swoje miejsce w kalendarium submisji Lasów Państwowych. Organizowana jest jesienią, ale przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. W roku poprzedzającym wydarzenie spośród drzew przeznaczonych do wycinki wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości.

Warte podkreślenia w tegorocznej submisji jest to, że dobrym kierunkiem jest specjalizacja w kierunku wyselekcjonowanego dębu, który jest poszukiwany przez nabywców. Kolejne spostrzeżenie dotyczy potwierdzenia marki, jaką jest olcha włoszczowska i ugruntowana pozycja modrzewia. Nie byłoby jednak efektów gdyby nie wspólny wysiłek wszystkich pracowników zaangażowanych w submisję, w tym brakarza regionalnego.