Asset Publisher Asset Publisher

Obiegli Bartka ponad pół tysiąca razy

Niezwykły sposób na świętowanie 600 lat miejscowości Zagnańsk znaleźli tamtejsi biegacze i samorządowcy. Postanowili biegać wokół legendarnego Dębu Bartka rosnącego na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk. Miało być 60 km na 600-lecie, a wyszło 75 km, czyli ponad pięćset okrążeń wokół matuzalemowego drzewa. Wśród zaproszonych do udziału w wydarzeniu gości nie zabrakło również świętokrzyskich leśników.

Przy ponad trzydziestostopniowym upale blisko 200 uczestników w ostatnią lipcową niedzielę biegało w swoistej sztafecie przez 6 godzin, 44 minuty i 16 sekund. Biegacze - liderzy sztafety zamiast pałeczki przekazywali sobie szarfę z gałązką dębu, zmieniając się co kwadrans. W tym czasie pokonując wielokrotnie 150 metrową pętlę wokół Bartka, w asyście licznej grupy uczestników wydarzenia. Każde setne okrążenie było świętowane wspólnym biegiem wszystkich uczestników rekordowego biegu. Do zabawy włączyli się również licznie odwiedzający „staruszka" turyści, m. in. z Warszawy, Krakowa, Koszalina, Olszownicy, Nowej Soli, Gdańska, Sochaczewa czy Chrzanowa.

„Impreza wymyślona spontanicznie okazała się strzałem w dziesiątkę i jej organizatorzy już planują kolejną edycję, w przyszłym roku zamierzają pobić rekord i okrążyć Bartka 1015 razy na jego 1015 urodziny!"