Asset Publisher Asset Publisher

Pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej

13 kwietnia leśnicy z terenu RDLP w Radomiu uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wzięli udział w symbolicznych w tym roku uroczystościach. Pamięć o Katyniu to także obelisk na terenie Nadleśnictwa Radom i Las Pamięci w Nadleśnictwie Oleszyce.

Kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu w imieniu radomskich leśników złożył Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich oraz społeczność Radomia.

Następnie odbyła się msza św. w kościele garnizonowym w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej pomordowanych w blisko 30 obozach sowieckich. Wśród nich byli polscy oficerowie, funkcjonariusze służb mundurowych, urzędnicy państwowi, a także leśnicy. Dane pochodzące z IPN podają, że w Katyniu zamordowano 143 leśników, w Charkowie - 145, w Kalininie - 91 (pochowani w Miednoje), w Kijowie i Tarnopolu - 173 (pochowani w Bykowni), a w Mińsku - 172 (pochowani w Kuropatach).

Kwiaty w tym dniu złożono także pod obeliskiem, który powstał w 2018 roku dla uczczenia pamięci o leśnikach, pracownikach dyrekcji LP w Radomiu zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej. W imieniu radomskich leśników kwiaty złożył Marek Szary i Piotr Kacprzak, zastępcy dyrektora RDLP w Radomiu oraz Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Pomnik powstał na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku. Widnieją na nim trzy nazwiska radomskich leśników wraz z miejscem i datą śmierci: Michał Frank, Katyń 1940 r., Józef Jankiewicz, Katyń 1940 r. i Zygmunt Sobkiewicz, Katyń 1940 r.

Krótko o ich losach:
- Michał Frank. Inżynier leśnik. Absolwent Wydziału Leśnego SGGW; od 1939 roku pracownik biura Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Zmobilizowany do wojska do 8 p.p.; więzień obozu sowieckiego Kozielsku; zginął w 1940 r. w Katyniu; ciało odnaleziono i zidentyfikowano podczas ekshumacji niemieckiej w 1943 roku.
- Józef Jankiewicz. Referendarz biura Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Lat 30. Ppor. rezerwy kawalerii. Uczestnik kampanii wrześniowej; więzień obozu w Kozielsku; zamordowany i pochowany w Katyniu w 1940 r. Ciało zostało zidentyfikowane podczas ekshumacji niemieckiej w 1943 roku.
- Zygmunt Sobkiewicz. Pracownik biurowy Tartaku Zagnańsk. Zmobilizowany w kampanii wrześniowej, internowany, a następnie zamordowany przez Sowietów wiosną 1940 r. w Katyniu. Ciało zidentyfikowano w 1943 roku podczas niemieckiej ekshumacji.

To tylko kilka osób, które szczególnie upamiętniono. Lista leśników lub osób związanych z lasami, po których ślad zaginął jest długa i wciąż niepełna, listy katyńskie są wciąż otwarte.

Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu w 2018 roku podczas konferencji poprzedzającej odsłonięcie obelisku tak o tym mówił: „Po napaści Armii Sowieckiej na Polskę, dokonywano masowych zbrodni na obywatelach Polski – szczególnie wojska, policji, korpusu ochrony pogranicza, urzędnikach państwowych oraz leśnikach. Symbolem tej zbrodni stał się Katyń. Ks. prałat Zdzisław Peszkowski, więzień Kozielska, kapelan rodzin katyńskich pisał o leśnikach zamordowanych w Katyniu w publikacji „Leśnicy w grobach Katynia”: – Na liście katyńskiej jest ich ponad siedmiuset. Szacuje się, że tylko w początkowym okresie wojny zginęło lub zostało zamordowanych na wschodzie ponad 3 tys. leśników, wielu wywieziono w głąb Związku Radzieckiego. Los wielu leśników oraz ich rodzin do dnia dzisiejszego nie jest znany.

Wybitni leśnicy związani przez tragiczne losy z Katyniem to także:
- Adam Loret (1884-1940?), Dyrektor Naczelny Lasów Państwowych 1934-1939,
- Jan Teodor Hausbrandt (1895-1940), twórca, organizator, pierwszy dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa 1934-1939,
- Jan Dunin-Markiewicz (1895-1940?), Dyrektor Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu 1934-1939, budowniczy radomskiej dyrekcji LP, od lutego1939 dyrektor lwowskiej dyrekcji Lasów Państwowych.
Ślad po nich zaginął, ich losy związane są ze zbrodnią katyńską.

Informacje o leśnikach z naszego regionu pomordowanych w grobach katyńskich zgromadził z kolei Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora, pasjonat historii. Lista jest długa i nadal nie jest zamknięta.
1. Adamczyk Józef - Leśnik; Dębnie k. Sandomierza (więzienie Berezwecz); KOP Rokitno
2. Baranowski Jan - Leśnik; Kielce (więzienie Berezwecz); 4 PP Leg.
3. Chołuj Mieczysław - Leśnik; Żarnowiec k. Kozienic (więzienie Berezwecz)
4. Dąda Władysław - Leśnik; Słupcza k. Staszowa (więzienie Berezwecz) ; 2 PP
5. Fituch Władysław - Leśnik; Zalesice k. Radomia (więzienie Berezwecz); pom. PP
6. Kłobukowski Julian - Inż. leśnik, Lwów; Sandomierz (Kozielsk); 8 PP Leg.; zidentyfikowany przez Niemców w 1943 r.
7. Lech Leonard - Inż. leśnik; Słabkowice; (Kozielsk); zidentyfikowany przez Niemców w 1943 r.
8. Lech Stefan - Inż. leśnik; SGGW; Sandomierz (Kozielsk); 2 pal leg. (Kozielsk); zidentyfikowany przez Niemców w 1943 r.
9. Liskiewicz Zygmunt - Leśniczy; Kozienice (Starobielsk); ppor. rez. piech.
10. Lisowski Jan - Leśnik; Kucembów k. Kielc; (Berezwecz); 4 PP;
11. Markowski Bolesław - Inż. leśnik; Kielce, Śniadeckich 21; (Kozielsk); zidentyfikowany przez Niemców w 1943 r.; 59 PP
12. Marzęcki Stanisław - Leśnik; Kozienice, Radomska 51; (Ostaszków); 35 PP
13. Materek Stefan - Leśnik; Suchedniów; (Berezwecz) KOP Kleck
14. Mieleński Ludwik - Inż. leśnik; Sielec/Pińczów; (Kozielsk); zidentyfikowany przez Niemców w 1943 r. 7 PSK
14. Mika Adam - Leśnik; Kozienice; (Ostaszków); zidentyfikowany w 1996 r. w Miednoje;
15. Nowak Stanisław - Inż. leśnik; SGGW; Sandomierz (Ostaszków); 2 PP Leg.
16. Okularczyk Jan - Inż. leśnik Poznań; Żarki (Kozielsk); zidentyfikowany przez Niemców w 1943 r.
17. Predenkiewicz Tadeusz - Leśnik; Nicigózd (Berezwecz); KOP Rokitno
18. Rokita Józef - Leśnik; Jastrząb k. Radomia; (Ostaszków); policjant
19. Sedrowicz Stefan - Leśnik; Samborzec k. Sandomierza; (więzienie Berezwecz); KOP Sarny;
20. Socha Czesław - Leśnik; Sandomierz; (Berezwecz);
21. Sosnowski Władysław - Leśnik; Kozienice; (Ostaszków); Policjant
22. Szczeciński Kazimierz-Julian - Leśniczy; Jędrzejów, ul. Kościuszki 15; (Kozielsk); zidentyfikowany przez Niemców w 1943 r.; 16 PP
23. Ściebura Stanisław - Leśnik; Potworów; (Ostaszków); Policjant
24. Wyrzykowski Wacław - Leśnik; Starachowice; (Ostaszków); Policjant;
25. Zantfos Wacław - Inż. leśnik; SGGW; Kielce; (więzienie Berezwecz);
26. Zieliński Adolf - Leśnik; Wzdół k. Bodzentyna; (więzienie Berezwecz); 4 PP?
27. Zielonka Władysław - Leśnik; Jędrzejów; (Ostaszków); policjant?
28. Ziemacki Bolesław - Leśnik; Jędrzejów; (Ostaszków); 78 PP
29. Życiński Gustaw-Jan - Leśnik; Starachowice; (Starobielsk); 6 dyw. art. plot. ppor. piech. rez.
(...)?

Las Pamięci Leśników – Ofiar Zbrodni Katyńskiej

8 czerwca 2011 r. na terenie szkółki leśnej „Kolonia" w Nadleśnictwie Oleszyce (RDLP w Krośnie) uroczyście posadzono symboliczne dęby upamiętniające tragiczną śmierć 724 leśników zamordowanych w tzw. trybie katyńskim oraz 96 dębów poświęconych pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.