Asset Publisher Asset Publisher

Po gradobiciu zamierają lasy w Nadleśnictwie Jędrzejów

Nadleśnictwo Jędrzejów (RDLP w Radomiu) zmaga się ze skutkami nawałnicy, która miała miejsce w połowie lipca. Skutkiem masywnego gradobicia jest wielkopowierzchniowe zamieranie lasu.

W nocy z 13 na 14 lipca teren powiatu jędrzejowskiego nawiedziła superkomórka burzowa o ogromnej energii, która charakteryzowała się bardzo silnym wiatrem, obfitymi opadami deszczu i niespotykanym w swej skali gradobiciem. Burza przesuwała się stopniowo od okolic Szczekocin w kierunku północno-zachodnim, przechodząc przez okolice miejscowości Sprowa, Jaronowice, Nagłowice, Oksa, Cierno, Caców, Kanice i dalej w kierunku Bizorędy i Chęcin oraz Kielc. Na swojej drodze ta super burza niosła zniszczenia i chaos.

Nad ranem 14 lipca objawił się straszny obraz tej niszczycielskiej siły. Ucierpiały gospodarstwa i domy mieszkalne w wielu miejscowościach, rolnicy zobaczyli co pozostało na polach z upraw, które doświadczył jakże bezlitośnie wiatr, grad i nawalny deszcz. Żywioł nie oszczędził także lasów. Ucierpiały liczne drzewostany zarządzane przez Nadleśnictwo Jędrzejów oraz lasy prywatne i zadrzewienia. Zniszczenia to przede wszystkim wiatrowały i wiatrołomy, szkody od gradu polegające na utracie przez drzewa liści i igieł oraz uszkodzenia mechaniczne pędów i strzał przez gradziny. Odnotowano również zniszczenia mienia i infrastruktury na szkółce leśnej „Mniszek”. Najbardziej ucierpiały leśnictwa Czarny Las, Oksa, Cierno, Caców, Kanice, Bizorenda, a w mniejszym stopniu leśnictwa Lasków, Mnichów.

Natychmiast po tym zdarzeniu leśnicy przystąpili do usuwania skutków burzy, w pierwszej kolejności do likwidacji zagrożeń, które związane były z połamanymi i wywróconymi drzewami przy drogach publicznych i domach, a następnie przystąpiono do uprzątania uszkodzonych drzewostanów. Rozpoczęto również monitoring lasów dotkniętych gradobiciem w związku z podejrzeniem zamierania drzew silnie uszkodzonych.

Po dwóch miesiącach niestety okazuje się że część drzewostanów, głównie sosnowych, nie utrzyma się przy życiu. Spowodowane jest to utratą znacznej części aparatu asymilacyjnego poprzez mechaniczne obtrącenie go przez gradziny, które wielkością dochodziły do rozmiarów kurzego jaja oraz suszą i wysokimi temperaturami panującymi w tym rejonie przez dłuższy okres czasu. Zamierające drzewa będą sukcesywnie usuwane, ze względu na zagrożenie ze strony szkodliwych owadów ( głównie korników ), grzybów i pożarów. W miejscach gdzie to będzie konieczne las będzie odnawiany na nowo.

Leśnicy w każdym przypadku uszkodzonego drzewostanu będą podejmować indywidualne decyzje, często będzie możliwa zmiana użytkowania lub przebudowa drzewostanu z wykorzystaniem nieuszkodzonych warstw lasu. Kolejnym wyzwaniem dla leśników będzie uporządkowanie uszkodzonych upraw i młodników. Doświadczenie i ogromne zaangażowanie gospodarzy jędrzejowskich lasów gwarantuje, że wszelkie prace związane z usuwaniem skutków „super burzy” będą wykonane bezpiecznie pod profesjonalnym nadzorem, wymagać to będzie jednak czasu, dużych kosztów i poświęcenia.

Zmiany klimatu objawiają się właśnie w takich gwałtownych i nieobliczalnych w skutkach zjawiskach. Rodzi się pytanie, czy jesteśmy w stanie je powstrzymać lub spowolnić. Jeśli nie to niestety co raz częściej będziemy borykać się ze skutkami zjawisk o charakterze ekstremalnym!