Asset Publisher Asset Publisher

Podsumowanie ruchu turystycznego na Królewskich Źródłach

Wzorem lat ubiegłych Nadleśnictwo Kozienice podsumowało wyniki frekwencji ruchu turystycznego na sztandarowym obiekcie turystyczno-edukacyjnym „Królewskie Źródła” w leśnictwie Kociołki.

Z odczytów urządzenia rejestrującego wejście na obiekt wynika, że w 2018 roku korzystało z małej infrastruktury turystycznej aż 108 500 osób. Było to nieco mniej niż w 2017 roku (115 000 osób).

Średnio dziennie w ciągu całego roku z polany piknikowej korzystało 297 osób, z czego w okresie od poniedziałku do piątku (średnia dzienna) – 177 osób, a w weekendy - 604 osoby dziennie.

Ulubionym dniem do spędzenia czasu na łonie natury była niedziela, zaś w poniedziałki odnotowano najmniej osób.

Najwięcej osób przebywało na obiekcie w dniach:
- niedziela 8 kwietnia 2018 roku – 3 167 osób,

- niedziela 22 kwietnia 2018 roku – 2 547 osób.

Maksymalna średnia ilości turystów przebywających na obiekcie miała miejsce w miesiącu kwietniu 2018 roku – 571 osób dziennie, a najmniej w miesiącu grudniu – 62 osoby. Najchętniej turyści w okresie całego roku przebywali na Królewskich Źródłach w godzinach 10-17.

Pomimo niezbyt sprzyjających leśnym wycieczkom warunków atmosferycznych w okresie letnim, frekwencja jest stabilna.

Królewskie Źródła to najbardziej popularny obiekt turystyczny na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Turystów przyciąga tu meandrująca rzeka Zagożdżonka - najdłuższa w Puszczy Kozienickiej, liczne źródliska i lasy otaczające to miejsce. Całość udostępniona jest do zwiedzania drewnianym pomostami. Leśnicy przygotowali też punkt widokowy i do obserwacji ptaków oraz wiaty turystyczne. Turyści znajdą tu liczne tablice edukacyjne, a grupy zorganizowane mogą umówić się z leśnikiem, który oprowadzi ich po ścieżce. Ogromnym powodzeniem cieszy się także rozległa polana piknikowa z wiatami i miejscem na ognisko.