Asset Publisher Asset Publisher

Przysmaki prosto z lasu we Włoszczowie

W ostatnią niedzielę września we Włoszczowie królowały grzyby i runo leśne oraz to, co można z nich zrobić. Potrawy i przetwory z grzybów, jagód, borówek, jeżyn, malin i żurawiny. Po raz czwarty włoszczowscy leśnicy wspólnie ze Starostwem Powiatowym i Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym we Włoszczowie na IV Targach Runa Leśnego promowali to, co najcenniejsze w regionie – lasy. Było coś do jedzenia, ale i do posłuchania. Przegląd orkiestr dętych, muzyka myśliwska i rozrywkowa to tylko niektóre atrakcje targów.

Konkurs sztuki kulinarnej
Było coś na słono i na słodko. Pierogi z grzybami, łazanki z grzybami i kapustą, krokiety grzybowe, kieszonki drobiowe z grzybami, karkówka faszerowana grzybami, przysmak niedźwiedzia, gulasz grzybowy, kaczka z borowikiem, roladki gajowego z kurkami… Do tego: ciasteczka z żurawiną, babeczki z borówkami, parowańce z dżemem jagodowym, „Pleśniak borówkowy", naleśniki z bitą śmietaną i jeżynami... To tylko niektóre z potraw, których można było popróbować spośród zgłoszonych w konkursie kulinarnym. Potrawy przygotowane przez wystawców, w tym: stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe, fundacje i szkoły oceniała komisja konkursowa.

I miejsce za potrawę z runa leśnego zdobyło Stowarzyszenie „Włoszczowa na obcasach" za pyszną polędwicę z dzika na placku ziemniaczanym w sosie kurkowym. W słodkiej kategorii zwyciężyło Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kluczewsko „Od pomysłu do działania" – za „Leśną fantazję".

Leśne stoiska
Stoiska wystawców na targach pełne były grzybów, roślin runa leśnego i owoców lasu. Wybór najładniejszego stoiska nie był łatwy. Komisja w składzie: Tomasz Krawczyk – zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, Artur Ratusznik nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszczowa i Zbigniew Matyśkiewicz - starosta włoszczowski wybrała najciekawsze stoisko. Zwyciężył Zespół Ludowy „Cyraneczka" z Psar. Na tym stoisku królowały grzyby i to właśnie ujęło jurorów!
Również włoszczowscy leśnicy przygotowali stoisko z leśnym atrakcjami. Było rozpoznawanie grzybów, warsztaty plastyczne dla dzieci. Wielkim powodzeniem cieszyły się konkursy, w których wiele osób wygrało drzewka leśne oraz przybijanie pamiątkowej płytki do numerowania drewna z logo jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych.


Zwycięskie stoisko Zespołu Ludowego „Cyraneczka" z Psar (fot. Edyta Nowicka)

Atrakcje na scenie
Organizatorzy przygotowali również różnorodny program na scenie. Był koncert orkiestr dętych z regionu oraz wystąpienie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.
Wręczono także dyplomy i okolicznościowe medale z okazji 15-lecia Powiatu Włoszczowskiego. Otrzymali je m.in. Tomasz Krawczyk – zastępca dyrektora RDP w Radomiu oraz Artur Ratusznik – nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszczowa.
Gwiazdą wieczoru była Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.