Asset Publisher Asset Publisher

Radomscy leśnicy – artyści docenieni na OPTAL

W październiku w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, Muzeum Leśnictwa w Powozowni odbyła się uroczysta gala XII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników „OPTAL 2021”. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych byli leśnicy z nadleśnictw RDLP w Radomiu.

Przeglądy OPTAL to wydarzenia kulturalne w Lasach Państwowych, którego celem jest prezentacja dorobku artystycznego leśników, pracowników Lasów Państwowych, wszystkich zawodowo czynnych leśników oraz emerytów i rencistów w dziedzinie malarstwa, tkaniny artystycznej, rzeźby, fotografii, twórczości multimedialnej oraz twórczości literackiej.

W tegorocznej edycji siedemdziesięciu autorów zgłosiło trzysta trzydzieści siedem prac i zestawów prac, których najwięcej odnotowano w malarstwie oraz w dziedzinie fotografii.

Rzeźba również cieszyła się dużym powodzeniem. Wśród nagrodzonych w tej kategorii był Radosław Koniarz, leśnik z Nadleśnictwa Marcule, który zajął II miejsce. Nagrodę otrzymał za unikalne ceramiczne szkliwione „ptaki-cudaki” i kapliczki inspirowane dziedzictwem kulturowym regionu iłżeckiego.

W tej dziedzinie wyróżniono także Arkadiusza Mańczyka, leśnika z Nadleśnictwa Daleszyce za zestaw ptaków (dudek, słonka, puszczyk, kuropatwa) wykonanych w drewnie dębowym.

Wystawę pokonkursową można obejrzeć do marca 2022 roku w Muzeum Leśnictwa w Powozowni. Oprócz rzeźb Radosława Koniarza i Arkadiusza Mańczyka, wśród eksponatów znalazły się też prace z zakresu pirografii Julii Nicer z Nadleśnictwa Dobieszyn i poroża wykonane techniką drutoplastyki przez Huberta Ogara z Nadleśnictwa Radom.

Patronat nad wydarzeniem objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.