Asset Publisher Asset Publisher

Rajd Rowerowy na Trzeci Pionkowski Dzień Pszczoły

23 sierpnia teren Nadleśnictwa Kozienice będzie miejscem, gdzie po raz trzeci spotkają się miłośnicy pszczelarstwa i bartnictwa oraz leśnych aktywności i przyrody. W tym roku Pionkowski Dzień Pszczoły ze względu na pandemię będzie miał formę rajdu rowerowego.

Pionkowski Dzień Pszczoły został zorganizowany w myśl działania Pszczoły wracają do lasu w ramach zakończonego już projektu rozwojowego Lasów Państwowych, który wskazał wiele obszarów, w których z powodzeniem można dalej wspólnie realizować działania na rzecz powrotu pszczół do lasu, propagowania pszczelarstwa i bartnictwa w lasach, a także miodu z polskich lasów.

Pionkowski Dzień Pszczoły organizowany jest również w ramach Wielkiego Dnia Pszczół, który obchodzony był 8 sierpnia. Impreza do tej pory miała charakter plenerowy, w ramach obchodów odbywały się rajdy piesze i rowerowe do miejsca zwanego Bartnym Kątem, utworzonego przez leśników. Jednak ze względu na zagrożenia epidemiczne zmieniona została formuła obchodów – coroczna impreza plenerowa nie odbędzie się, a uroczystość została ograniczona do rajdu rowerowego.

Trasa rajdu będzie miała długość 28 km i będzie wiodła w kierunku Królewskich Źródeł do Przystanku Historia IPN ZHR. Dalej Gościńcem Królewskim w kierunku Leśnej Barci. Następnie uczestnicy ruszą w stronę kapliczki św. Franciszka, a dalej wzdłuż kolejki wąskotorowej do Bartnego Kąta, gdzie zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą ks. Józefowi Gackiemu, który opisywał historię regionu. Po krótkim odpoczynku uczestnicy będą kierować się w stronę miasta Pionki z przystankiem przy krzyżu na Załamanku.

Program wydarzenia:

Godz. 10.00 – zbiórka uczestników rajdu przy siedzibie Nadleśnictwa Kozienice

Godz. 11.20 – Leśny Przystanek Historia

Godz. 13.00 – Leśna Barć

Godz. 14.30 – Bartny Kąt – złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ks. Józefowi Gackiemu

Godz. 15.00 – zakończenie rajdu.

Bartny Kąt to miejsce, które leśnicy utworzyli kierując się potrzebą przywrócenia pamięci o bartnictwie – jednej z najstarszych form użytkowania Puszczy Kozienickiej. Bartny Kąt to doskonałe miejsce dla turystów z infrastrukturą turystyczną.

Dzień Pszczoły w Bartnym Kącie jako wspólna inicjatywa leśników, pszczelarzy i samorządowców oraz innych lokalnych środowisk spotkała się w co roku z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej i stanowi część oferty turystyczno-edukacyjnej w regionie.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.

Szczegóły oraz regulamin rajdu i zasady zachowania uczestników dostępne są na stronie Nadleśnictwa Kozienice pod adresem: https://tinyurl.com/dzien-pszczoly

Wstęp wolny!

Bez zapisów!