Asset Publisher Asset Publisher

Słoneczne Święto Polskiej Niezapominajki

Święto Polskiej Niezapominajki, które odbyło się w niedzielę 19 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku minęło pod znakiem słonecznej pogody, rodzinnego pikniku oraz rekreacji w lesie. Leśny ośrodek znów stał się stolicą obchodów święta uwielbienia rodzimej przyrody i wzajemnej życzliwości.

Impreza została zorganizowana po raz 18. Zainicjował ją w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio. Podczas jednej z audycji doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek, bo mamy środowisko przyrodnicze w bardzo dobrym stanie i doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody. A prowadząc pewnego razu audycję radiową w Walentynki stwierdził, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie. I tak zrodziła się idea zapoczątkowania tego święta, w której realizację włączyli się leśnicy.

Niezapominajki rosną w wielu środowiskach, 13 gatunków występuje w Polsce. Najpospolitsze w naszym kraju są: błotna – najczęstsza, występuje na wilgotnych łąkach, brzegach strumieni, wilgotnych lasach, drugi dość pospolity gatunek to niezapominajka leśna – częsta w żyznych lasach i zaroślach oraz polna – wszędobylska. Niepozorna niezapominajka w kulturze wielu narodów jest kwiatem pamięci, nie tak dawno popularne były kartki z motywem niezapominajki wysyłane osobom bliskim sercu, lub z okazji imienin w dowód pamięci i życzliwości. Pokaźną kolekcję takich kartek zebrał leśnik z Podkarpacia Edward Marszałek.

Święto Polskiej Niezapominajki w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku Nadleśnictwa Radom podobnie jak inne plenerowe wydarzenia organizowane w Nadleśnictwie Radom ma wielu stałych bywalców – przyjeżdżają tu bardzo chętnie całe rodziny. I na tegorocznej Niezapominajce każdy znalazł coś dla siebie. Wreszcie podczas majówki dopisała pogoda. Nie padało i nawet – co jest wyjątkowe w maju tego roku było słonecznie.

Tradycyjnie obchody Święta Polskiej Niezapominajki rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą poświęconą twórcy Święta Polskiej Niezapominajki i patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku redaktora Andrzeja Zalewskiego. Nadanie imienia to wyraz szczególnego wyróżnienia za zasługi dokonane przez redaktora dla leśnej społeczności oraz dla promocji ośrodka i regionu. Redaktor Andrzej Zalewski został też Honorowym Obywatelem Jedlni-Letnisko, a w dniu 16 maja 2014 roku na deptaku nad zalewem w Jedlni został odsłonięty pamiątkowy głaz z tablicą poświęconą Redaktorowi.

Piknik na polanie przy ośrodku otworzyli Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu oraz Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Po koncercie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu w atmosferę leśnych opowieści wprowadził uczestników Antoni Zięba, nauczyciel  z Technikum Leśnego w Brynku, laureat konkursu zainicjowanego przez red. Andrzeja Zalewskiego „Bajarze z leśnej polany”. Wspominał swoje rodzinne strony – Puszczę Jodłową rodem z powieści Stefana Żeromskiego.

Niezwykle barwne i wesołe były występy dzieci i młodzieży na scenie. Wystąpiły dzieci z przedszkoli i szkół z Jaroszek, Jedlni-Letniska, Pionek, Radomia, Słupicy oraz młodzież z Domu Kultury w Zwoleniu.

Niezapominajka to też pokazy plenerowe. Swoją pasją z uczestnikami pikniku podzielił się sokolnik Radosław Sulczyński, na co dzień pracownik Nadleśnictwa Przysucha. Po nim Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu pod kierunkiem Pawła Łuka-Murawskiego, Aspiranta Policji Państwowej wykonała pokaz sprawnego posługiwania się karabinem z bagnetem, mini pokaz walki floretem i sportową szablą klasyczną. Wielkim powodzeniem cieszyły się również atrakcje przygotowane na małej scenie w uroczysku „Darz bór”. Wystąpili: klub seniora „Ale babki” z Jedlni-Letniska, stowarzyszenie taoistyczne TAI CHI z Radomia, a młodzież z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu wykonała pokaz musztry.

Relację ze Święta Polskiej Niezapominajki można było wysłuchać w Programie 1 Polskiego Radia, które było patronem medialnym tego wydarzenia relacja

Na pikniku każdy mógł ciekawie spędzić czas. Warsztaty, gry i konkursy przygotowane zostały przez nadleśnictwa z leśnych kompleksów promocyjnych „Puszcza Kozienicka”, „Puszcza Świętokrzyska”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum przy Nadleśnictwie Marcule, Polski Związek Łowiecki, Kozienicki Park Krajobrazowy, Ligę Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Sanepid, radomskie Miejskie Biuro Konserwatora Przyrody, Muzeum Wsi Radomskiej oraz centra aktywności lokalnej i inne instytucje związane z ochroną środowiska. Powodzeniem cieszyły się stoiska szkół leśnych i drzewnych z Zagnańska i Garbatki-Letnisko, szczególnie pokazy ptaków drapieżnych z koła sokolniczego i warsztaty stolarskie. Popularna była także wystawa Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, które w ramach stoiska Nadleśnictwa Kozienice przywiozło ze sobą swoich małych podopiecznych – pszczoły. Uczestnicy mieli okazję do bezpośrednich rozmów z leśnikami w duchu tegorocznej kampanii Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi. Leśnicy prezentowali też działania w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych – pokazali samochód elektryczny RDLP w Radomiu zakupiony w ramach projektu Las energii.

Na rozległej polanie piknikowej można było również podziwiać wytwarzanie rękodzieła inspirowanego przyrodą, zakupić wyroby regionalne czy naturalne kosmetyki na bazie miodu i pyłku kwiatowego.

Tego dnia Leśny Ośrodek w Jedlni-Letnisku stał się miejscem wielu zorganizowanych i rodzinnych wypraw oraz rajdów rowerowych. Metę mieli tu uczestnicy rowerowej Jazdy z Miasta! zorganizowanej przez Pawła Matrackiego z Salonu Rowerowego RODEX we współpracy z leśnikami. Była też wyprawa z leśniczym z kijkami nordic walking na Mysie Górki.

Święto Polskiej Niezapominajki uświetnił zespół muzyczny Golden Life.