Asset Publisher Asset Publisher

Spotkanie wigilijne leśnej braci

Serdeczne życzenia, wspólne kolędowanie i świąteczna atmosfera towarzyszyły uczestnikom spotkania wigilijnego, które odbyło się 20 grudnia w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku. Podobne spotkania - z leśnikami i służbami mundurowymi miały też miejsce w Kielcach.

W uroczystym spotkaniu wigilijnym RDLP w Radomiu w Jedlni-Letnisko udział wzięli JE ks. bp. Henryk Tomasik, kapelani leśników, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji i organizacji współpracujących z radomską dyrekcją LP, a także emerytowani pracownicy nadleśnictw i biura RDLP, kombatanci, nadleśniczowie z głównymi księgowymi, przedstawiciele związków zawodowych oraz pracownicy biura RDLP w Radomiu.

Gości przywitał dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak, który złożył życzenia uczestnikom spotkania w imieniu własnym i leśników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Przytoczył „Wiersz staroświecki” ks. Jana Twardowskiego:

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
by wszystko się nam rozplatało,
węzły, konflikty, powikłania.

Oby się wszystkie trudne sprawy
porozkręcały jak supełki,
własne ambicje i urazy
zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

Oby w nas paskudne jędze
pozamieniały się w owieczki,
a w oczach mądre łzy stanęły
jak na choince barwnej świeczki.

Niech anioł podrze każdy dramat
aż do rozdziału ostatniego,
i niech nastraszy każdy smutek,
tak jak goryla niemądrego.

Aby się wszystko uprościło -
było zwyczajne - proste sobie -
by szpak pstrokaty, zagrypiony,
fikał koziołki nam na grobie.

Aby wątpiący się rozpłakał
na cud czekając w swej kolejce,
a Matka Boska - cichych, ufnych -
na zawsze wzięła w swoje ręce.

W dalszej części spotkania tradycyjnie został odczytany fragment z pisma świętego, ewangelii św. Łukasza przez ks. Stanisława Wlazło, regionalnego duszpasterza leśników, a następnie ks. bp. Henryk Tomasik poprowadził spotkanie wigilijne życząc Bożego błogosławieństwa i pokoju. Po poświęceniu opłatka, modlitwie i wspólnym kolędowaniu obecni na spotkaniu złożyli sobie życzenia, a następnie udali się na wieczerzę wigilijną. Przy wigilijnym stole była także okazja, by podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z nadchodzącym Nowym Rokiem.

W grudniu spotkanie wigilijne jak co roku odbyło się również w siedzibie Nadleśnictwie Kielce zorganizowane przez nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” z przedstawicielami instytucji i organizacji współpracujących z Lasami Państwowymi w regionie świętokrzyskim. Świętokrzyscy leśnicy wzięli także udział w wigilii służb mundurowych województwa świętokrzyskiego zorganizowanej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.