Asset Publisher Asset Publisher

Stroisz od radomskich leśników do świątecznych stroików

Stroisz od radomskich leśników do świątecznych stroików – pod takim hasłem po raz pierwszy radomscy leśnicy zorganizowali akcję edukacyjno-promocyjną, w czasie której informowali społeczeństwo jak ważny jest świadomy zakup dekoracji w których wykorzystywane są żywe gałązki jodłowe.

Pomysł na realizację akcji zrodził się po tegorocznych zuchwałych kradzieżach stroiszu w kompleksach leśnych Nadleśnictwa Radom, gdzie złodzieje obłamali ponad 4 metry przestrzenne gałązek jodłowych, niszcząc bardzo dotkliwie kilkaset młodych jodeł.

Akcja odbyła się 16 grudnia przed biurem Nadleśnictwa Radom na ul. Janiszewskiej. Została zaplanowana kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia tak, aby przekazany stroisz mógł być wykorzystywany do stworzenia świątecznej dekoracji. Mimo, że pogoda była chłodna to nie zabrakło osób chcących otrzymać wiązkę stroiszu na świąteczny stół. W czasie przekazywania gałązek, leśnicy wyjaśniali problem kradzieży stroiszu, ile wysiłku jest włożone w to, aby młode drzewka jodłowe i świerkowe mogły wyrosnąć w lesie, aby za kilkadziesiąt lat mogły stać się dojrzałym drzewostanem i jak szkodliwe dla nich jest obłamywanie stroiszu.

Dodatkowo dla najmłodszych uczestników czekała choinka z odblaskami w kształcie leśnych zwierząt, które dzieci mogły wybrać, zdjąć choinki i zwiesić na ubraniu, aby być widocznym na drodze. Dla dorosłych przygotowano wydawnictwa z informacjami o okolicznych lasach, pracy leśników i przyrodzie.

Akcja ta miała także za zadanie uświadomić społeczeństwu że stroisz, który pochodzi z drzew wyciętych w ramach planowych cięć lub prac pielęgnacyjnych i został pozyskany bez szkody dla lasu i środowiska można w sposób legalny nabyć w nadleśnictwie.