Asset Publisher Asset Publisher

Święto Lasu z marszałkiem Senatu RP

Dzieci i młodzież z radomskich szkół, harcerze, podopieczni i wolontariusze ze stowarzyszenia Arka wraz z przyjaciółmi leśników z różnych instytucji i organizacji na czele ze Stanisławem Karczewskim, marszałkiem Senatu RP podczas Święta Lasu posadzili ponad trzy tysiące dębów w Lesie Kapturskim na terenie Nadleśnictwa Radom. Sadzenie drzew odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „1000 drzew na minutę”. Nie zabrakło akcentu związanego z 95-leciem Lasów Państwowych. Leśnicy zaprosili też do udziału w akcji #sadziMY.

24 kwietnia przed siedzibę nadleśnictwa przybyli uczniowie szkół w Dąbrówce Podłężnej, Bielisze, Radomiu, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, harcerze ze Szczepu im. Orląt Lwowskich Radom-Firlej i Federacji Skautów Europy z Radomia oraz młodzież i wolontariusze ze Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka oraz klubu wolontariatu z Rogolina. Swoją obecnością tegoroczne Święto Lasu uświetnił Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP. Obecny był również Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Drzewa sadzili także parlamentarzyści, duszpasterze leśników, samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele współpracujących z leśnikami instytucji i organizacji oraz mediów.

Gości powitał dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak. Zwrócił uwagę na wyjątkowość zawodu leśnika, którego wyniki pracy oceniają dopiero następne pokolenia. Podkreślił, że dla leśników najważniejsze jest sadzenie młodego pokolenia lasu, a w tym roku na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Radomiu leśnicy posadzili ponad 17 mln drzew, odnawiając 2 300 hektarów lasu. Nawiązał także do jubileuszu 95-lecia Lasów Państwowych oraz zaprosił wszystkich uczestników Święta Lasu do udziału w akcji #sadziMy las z prezydentem Andrzejem Dudą. – W najbliższy piątek 26 kwietnia we wszystkich siedzibach nadleśnictw w całym kraju będą rozdawane sadzonki – łącznie 100 tys. Tego samego dnia inauguracji akcji #sadziMY dokona prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu – powiedział dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak.

Następnie głos zabrał Stanisław Karczewski, marszałek senatu RP. – Będziemy mieli swój własny wkład w to, że w każdej minucie sadzimy 1000 drzew. Las to nasze wielkie narodowe bogactwo. Dbajmy o las (…) bo to jest nasze wspólne dobro – powiedział.

Przed rozpoczęciem sadzenia nadleśniczy przeprowadził szczegółowy instruktaż, po czym uczestnicy udali się do lasu.

Tegoroczne Święto Lasu miało także wymiar szczególny ze względu na odsłonięcie kamienia dla uczczenia Święta Lasu oraz 95-lecia Lasów Państwowych, przy którym posadzono pamiątkowy dąb.

Odsłonięcia kamienia i posadzenia dębu dokonali Stanisław Karczewski, marszałek senatu RP, Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom oraz miejscowy leśniczy Tomasz Syta wraz z rodziną.

Na powierzchni odnowieniowej ks. Stanisław Wlazło, duszpasterz leśników poświęcił sadzonki. Podczas akcji posadzono ponad 3 tys. trzyletnich sadzonek dębu szypułkowego na powierzchni 0,4 ha. Uczestnicy sadzenia podkreślali super atmosferę podczas wydarzenia i jego integracyjny wymiar, niektórzy z nich sadzili drzewa w Lesie Kapturskim już siódmy raz.

Przez Święto Lasu i akcję 1000 drzew na minutę leśnicy kontynuują tradycję wspólnego ze społeczeństwem sadzenia lasu. Zdjęcia z okresu przedwojennego i poprzednich edycji uczestnicy oglądali na wystawie „Święto Lasu – dawniej i dziś". Każdy z uczestników otrzymał też koszulkę z logotypem akcji. Uczestnicy mogli też oglądać wystawę rzeźby w drewnie autorstwa Andrzeja Kozłowskiego. Podczas wydarzenia wystąpił też Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.