Asset Publisher Asset Publisher

Świętokrzyskie spotkanie leśników

Na zaproszenie OO Oblatów z Sanktuarium na Świętym Krzyżu radomscy i świętokrzyscy leśnicy przybyli na uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. Spotkaniu towarzyszyła narada nadleśniczych.

Mszę świętą odprawił ks. Wiktor Ojrzyński z Warszawy, a towarzyszyli mu ks. kan. Dariusz Kowalski z diecezji sandomierskiej, ks. Robert Kuropieska z diecezji radomskiej, ks. Franciszek Berak z diecezji kieleckiej, dziekan dekanatu świętokrzyskiego ks. kan. Jerzy Beksiński oraz misjonarze Oblaci wraz z superiorem o. Zygfrydem Wiechą OMI.

Świętokrzyskie sanktuarium jest miejscem ważnym dla leśników, to spektrum życia jakie daje nam obecność Chrystusa w tym miejscu. Wpisało się ono jako szczególne ze względu na Drzewo Krzyża Świętego – Zwróćmy uwagę, że drzewo po ścięciu, gdy je poddajemy obróbce staje się drewnem. Ścięte drzewo jest martwe. Podczas gdy tutaj w tym sanktuarium czcimy Drzewo - żywe drewno, z którego płynie życie. Drzewo Krzyża Chrystusowego dla nas wszystkich jest mostem, który nas łączy, ożywia (…) leśnik to pośrednik między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Wśród leśników znane jest porównanie: dziadek leśnik sadził las, syn leśnik pielęgnował, wnuk leśnik zbiera owoce z tego lasu. My leśnicy pielęgnujemy historię i czynimy tak wiele, aby przekazać nowym pokoleniom całe bogactwo i spuściznę tradycji: dbamy o wiele krzyży, którą są w lasach i przypominają o wielu naszych rodakach, którzy zginęli w obronie ojczyzny, wolności, niepodległości. Krzyże, które spotykamy ale przede wszystkim ten krzyż – tutaj na Świętym Krzyżu – przypominają o ocaleniu, nadziei, o nowym życiu. Z tego miejsca – od Chrystusowego krzyża – pragniemy zaczerpnąć siły i mocy do codziennej służby, aby chronić piękno stworzonego świata, odpowiedzialnie gospodarować powierzonym nam dobrem jakim jest las – powiedział ks. Wiktor Ojrzyński.

Uroczysta liturgia przebiegała z udziałem Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, który granymi sygnałami podnosił rangę spotkania. Ofiarę mszy świętej złożyli pracownicy Nadleśnictwa Łagów położonego niedaleko Świętego Krzyża i innych nadleśnictw RDLP w Radomiu, psalm zaśpiewał Marek Szary, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych RDLP w Radomiu, który wyraził podziękowania za zaproszenie, gościnę, a także powiedział o tym, co łączy leśników i misjonarzy oblatów: – To jest Drzewo Krzyża, ojcowie są strażnikami tego najświętszego Drzewa, a my jesteśmy strażnikami puszczy, którą to puszczę Stefan Żeromski nazwał Świętą Bożą.

Na mszę świętą przybyli Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu wraz ze swoimi zastępcami Piotrem Kacprzakiem i Markiem Szarym, pracownicy dyrekcji, nadleśniczowie, Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Marek Kamola, kierownik Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu, Anna Kowalska, dyrektor Zespołu Szkół leśnych w Zagnańsku, Krystyna Wójcik-Daniluk, zastępca dyrektora Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, a także Dariusz Pieniak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Po uroczystej mszy świętej w klasztorze odbyła się narada kierownictwa Lasów Państwowych z nadleśniczymi, a w ramach spotkania można było zwiedzić sanktuarium i zapoznać się z historią bazyliki.

Na turystów przybyłych w tym dniu do sanktuarium czekały stoiska edukacyjne z darami lasów przygotowane przez Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska". W leśnej scenerii prezentowane były leśne owoce, kilkadziesiąt gatunków grzybów i zwierzęta leśne, o których opowiadali leśnicy. Można było również uzyskać odpowiedzi na tematy dotyczące ochrony przyrody, zachowania różnorodności biologicznej i zrównoważonej gospodarki leśnej.