Asset Publisher Asset Publisher

Szkody w lasach od październikowych nawałnic

Nietypowe jak na październik nawałnice, które przeszły przez kraj spowodowały wiele szkód, w tym na terenach leśnych. W wyniku inwentaryzacji wykonanej przez leśników, w tym z użyciem dronów oszacowano na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Radomiu ponad 3,5 tys. m sześc. wiatrołomów i wywrotów.

Najbardziej od wiatru ucierpiały drzewostany w Nadleśnictwie Dobieszyn – w okolicach Ksawerowa i Dobieszyna oraz Nadleśnictwa Marcule. Szkody są rozproszone i w większości mają charakter pojedynczych wywrotów i złomów. Największe szkody powierzchniowe zarejestrowano w Nadleśnictwie Dobieszyn – łącznie ok. 20 ha. Dużo mniejsze powierzchnie, niespełna 1 ha zinwentaryzowano w nadleśnictwach Stąporków i Ruda Maleniecka. Do oceny szkód i szybkiej orientacji co do ich charakteru w Nadleśnictwie Dobieszyn wykorzystano drony.

Szkody wystąpiły w 11 z 23 nadleśnictw. Najwięcej – 1,7 tys. m3 w Nadleśnictwie Dobieszyn, następnie w Nadleśnictwie Marcule – 1 tys. m3. W nadleśnictwach: Kielce, Łagów, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Suchedniów szkody wyniosły w granicach 300-100 m3. W nadleśnictwach Grójec, Kozienice, Ruda Maleniecka i Stąporków szkody nie przekroczyły 50 m3.

Choć ogólny rozmiar szkód w porównaniu np. do huraganu stulecia, jaki wydarzył się w sierpniu 2017 roku (wówczas nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby) jest niewielki to przed leśnikami z regionu i tak wiele pracy związanej z udrożnieniem dróg, udostępniających obszar objęty szkodami, usuwaniem drzew, a tam gdzie szkody są powierzchniowe – także odnowieniem powierzchni. Ważny będzie też monitoring pod względem ochrony lasu, wiele drzewostanów i drzew zostało osłabionych przez wiatr i jest podatnych na działanie grzybów i owadów (np. mają naderwany system korzeniowy). Szkody z tym związane można zaobserwować nawet kilka miesięcy po nawałnicy.

Leśnicy stosują sprawdzone procedury i są sprawni w porządkowaniu i odnawianiu takich terenów. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa publicznego apelują o zachowanie uważności w korzystaniu z lasu. Proszą, aby nie odwiedzać miejsc, gdzie przeszła nawałnica, a na grzyby i spacery wybrać las w rejonach, gdzie nie było szkód.

W uszkodzonych drzewostanach będą też prowadzone intensywne prace związane z porządkowaniem powierzchni, zostaną one odpowiednio oznakowane, zgodnie z obowiązującymi w Lasach Państwowych procedurami.