Asset Publisher Asset Publisher

Sztuka inspirowana lasem

W budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu można oglądać wystawę malarstwa i rzeźby po 9. edycjach Międzynarodowego Pleneru ekspresji twórczej malarstwa i rzeźby „Puszcza Kozienicka Inspiracje Garbatka-Letnisko".

Wystawa została zaaranżowana w siedzibie RDLP w Radomiu, w której znajdują się przestrzenie stwarzające możliwość prezentacji sztuki, tym bardziej inspirowanej lasem. W obszernych holach budynku na parterze, I i II piętrze umieszczono kilkadziesiąt obrazów i rzeźb artystów z całego świata wybranych spośród dzieł stworzonych podczas spotkań artystycznych w Puszczy Kozienickiej organizowanych corocznie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku, w którym funkcjonują także technikum leśne i drzewne. W trakcie plenerów twórcy mają możliwość zwiedzania urokliwych miejsc Puszczy Kozienickiej, w czym wspierają ich leśnicy z RDLP w Radomiu oraz nadleśnictw: Kozienice, Radom, a w szczególności Zwoleń. Wydarzenie co roku obejmowane jest patronatem honorowym Dyrektora RDLP w Radomiu.

9 marca odbył się wernisaż wystawy. Obecni byli na nim leśnicy, artyści, przedstawiciele instytucji kultury i środowisk twórczych oraz innych instytucji, z którymi współpracuje RDLP w Radomiu, a także mediów.

Gości w imieniu dyrektora i leśników przywitał Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu. Wskazał na kulturotwórczą rolę lasu i znaczenie budynku leśników w jej rozpowszechnianiu:  – Gdy patrzymy na las to najczęściej nasze doznania wiążą się z przyrodą żywą, zielenią, roślinami, drzewami, zwierzętami. Na tej wystawie inspiracją jest też drewno jako materiał, na który każdy z nas może patrzeć w różnym wymiarze. Dla artystów jest to inspiracja do zmaterializowana własnych przemyśleń, dla nas odbierających do zastanowienia się nad tym, co artyści mieli na myśli, co zastosowaną symboliką chcieli przekazać.

Komisarz pleneru Mirosław Dziedzicki podziękował wszystkim, którzy obdarzyli plener życzliwością i przyczynili się do tego, że w roku 2017 będzie organizowany już po raz 10. – Wspólnie budujemy tradycję nie tylko spotkań artystycznych w Garbatce-Letnisku, ale i Twórczego Lata, którego finałem jest właśnie Międzynarodowy Plener. Podkreślił, że szczególnie miło gościć na wernisażu prof. Aleksandra Olszewskiego – ducha sprawczego pleneru, a także innych twórców, w tym Andrzeja Brzegowego i Krzysztofa Mańczyńskiego. Podziękował też leśnikom za wsparcie. Garbatka leży w sercu Puszczy Kozienickiej, ale i leży też na sercu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Plener to coś niezwykłego dla tej miejscowości położonej wśród Puszczy Kozienickiej z tradycjami wypoczynkowymi o walorach letniskowych, do której już w okresie międzywojennym przyjeżdżali ludzie ze świata sztuki, literatury, filozofii i wielu innych. Tu działo się życie towarzyskie i kulturalne. W jakiś sposób nastąpiła naturalna kontynuacja tych wydarzeń w postaci pleneru, z jego twórcza pracą, wieczornymi spotkaniami i rozmowami. To jest coś dobrego dla tej miejscowości o wyjątkowych walorach krajobrazowych Puszczy Kozienickiej.

Wystawa nie jest jednorodna i to jest jej atutem. Coś co jest spoiwem i łączy te wszystkie prace to historia każdego człowieka w poszukiwaniu wolności, w odkrywaniu nowych, nieznanych obszarów w sztuce, poszukiwań naznaczonych piętnem sukcesem, ale często i porażki. Ludzie wrażliwi tego doświadczają i przeżywają to głębiej, z tych doznań udaje się stworzyć później coś dobrego, lepszego. Warty podkreślenia jest sam fakt, że przez te niespełna 10 lat przewinęło się ok. 200 twórców, z różnych krajów – od Tadżykistanu, Mongolii, po Macedonię, Izrael, Hiszpanię, Anglię, Włochy po Słowację, Czechy, Niemcy i Ukrainę. Komisarz wystawy zaprosił zebranych na Twórcze Lato w Garbatce-Letnisku w lipcu, na wydarzenia związane z nauką rzemiosła artystycznego: ikonopisania, snycerki, ceramiki, plecionkarstwa, witrażu, pozłotnictwa, a potem na plener. Podziękował też RDLP w Radomiu za organizację wystawy w budynku leśników i patronat Dyrektora nad plenerem.

fot. Igor Dziedzicki

Na wernisażu byli obecni także przedstawiciele Instytutu Badawczego Leśnictwa, gdzie wystawa będzie prezentowana od marca. Prof. dr hab. Kazimierz Rykowski z uznaniem wypowiedział się na temat inicjatywy udostępnienia budynku leśników na wystawę: – Jechałem do dyrekcji regionalnej Lasów Państwowych, a znalazłem się w świątyni sztuki. Jest to szczególny wernisaż, bardzo inspirująca wystawa. Leśnicy mają niepisany obowiązek popierania twórczości artystycznej inspirowanej lasem, przyrodą, drzewem i drewnem. Te materialne związki są historycznie bardzo dalekie – przecież Gioconda jest namalowana na desce topolowej, nasza Dama z gronostajem na drzewie orzechowym, nasza Czarna Madonna na desce lipowej. Z całą pewnością drewno, które stało się tworzywem artystycznym bardzo podatnym rozwinęło twórczość artystyczną i tutaj mamy tego świadectwo.

Zasady zwiedzania

Wystawa jest dostępna do zwiedzania dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji, jak również dla osób indywidualnych. Można ją oglądać do końca marca od poniedziałku do piątku w godz.: 7.15-15.15.

Informacji udzielają i rejestracji dokonują pracownicy RDLP w Radomiu, tel. 48/385 60 16 (17), 604 579 388.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Inne atrakcje w siedzibie leśników
Przy okazji zwiedzania wystawy można zwiedzić salę historii leśnictwa radomsko-kieleckiego utworzoną w budynku radomskiej dyrekcji.

Zapraszamy!!