Asset Publisher Asset Publisher

Treści ukryte w lesie…kody QR w Nadleśnictwie Marcule

Zmieniające się motywy podejmowanych podróży turystycznych i preferencje odwiedzających las skłoniły Nadleśnictwo Marcule do zastosowania kodów QR w rejonie Piotrowego Pola. Użycie nowoczesnych rozwiązań to odpowiedź na potrzeby turystów i sposób na przekazanie informacji.

Piotrowe Pole to miejsce szczególne w Lasach Iłżeckich zarówno ze względów turystycznych, jak i historycznych i przyrodniczych. Rozegrała się tu bitwa I-go Iłżeckiego Pułku Piechoty Armii Krajowej „Baszta” por. kpt. Wincentego Tomasika ps. Potok. Na tę pamiątkę postawiono krzyż i tablicę z nazwiskami poległych podczas bitwy. Co roku odbywają się w tym miejscu uroczystości poświęcone tym wydarzeniom. Piotrowo Pole to znane miejsce pielgrzymkowe. W 2020 roku ufundowano tu krzyż rocznicowy dla upamiętnienia Bohaterów wojny polsko-bolszewickiej i 140-lecia radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Odpowiedzią na potrzeby turystów oraz lokalnej społeczności w tym miejscu było także utworzenie drewnianej infrastruktury turystycznej, w tym wiat, które sprzyjają spędzaniu tu czasu wśród przyrody.

Fotokody znajdują się również w innych miejscach odwiedzanych przez turystów m.in. przy rezerwacie przyrody Piotrowe Pole, utworzonym w 2020 roku, które celem ochrony jest drzewostan, w tym starodrzew modrzewiowy w wieku ok. 200 lat oraz w miejscu poświęconym tradycji ceramiki na tym terenie, przy tzw. "Ostrowieckim Gościńcu".

Dzięki kodom w łatwy sposób można dotrzeć do ciekawych informacji, które uzupełniają infrastrukturę edukacyjno-informacyjną, i są odpowiedzią na potrzeby turystów ceniących nowoczesne rozwiązania.

Kody QR to kwadratowe dwuwymiarowe znaczki wypełnione czarno-białymi (zdarzają się również kolorowe) kwadracikami, w których ukryte są treści. Aby odczytać ich zawartość niezbędne jest wyposażone w aparat fotograficzny urządzenie mobilne (np. smartfon) z zainstalowaną aplikacją umożliwiającą ich odczytywanie, a także dostęp do Internetu.