Asset Publisher Asset Publisher

Udana inauguracja akcji Biegam Bo Lubię Lasy w Daleszycach

Jednym z 19 nadleśnictw na terenie kraju, a jedynym w naszej dyrekcji, gdzie odbywają się treningi akcji Biegam Bo Lubię Lasy, jest Nadleśnictwo Daleszyce. W ostatnią niedzielę odbyły się inaugurujące sezon treningów, pierwsze zajęcia.

– Wskazaliśmy jako lokalizację zajęć kompleks Otrocz, kilkusethektarowy kompleks leśny leżący dokładnie w połowie drogi pomiędzy Kielcami i Daleszycami – informuje nadleśniczy Tomasz Guz, i dodaje – wiemy, że lasy te są bardzo intensywnie wykorzystywane przez ludzi do różnych aktywności i rekreacji, a to dla nas najlepsze potwierdzenie, że to dobra lokalizacja. To dosłownie 10 km od centrum Kielc, można tu dojechać komunikacją miejską.

I faktycznie duża część osób deklarujących udział w zajęciach mieszka w stolicy regionu świętokrzyskiego.

Zajęcia prowadzi doświadczona trenerka fitness – Wioleta Jończyk, utytułowana biegaczka, która od 2 lat prowadzi również stadionową odsłonę akcji BBL w Kielcach. Podkreśla, że bieganie w terenie jest najzdrowszą formą ruchu. – Chcemy by nasze zajęcia były skierowane do wszystkich, niezależnie od poziomu zaawansowania – tłumaczy trenerka. – Dlatego po wspólnej rozgrzewce, tworzymy 3 grupy biegaczy: zaawansowanych, którzy biegają najszybciej, średniozaawansowanych oraz początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem. Wszyscy mają więc szansę pobiegać w mniejszych grupach, ale w tempie i na dystansie dostosowanym do swoich możliwości. Trasy przygotowali i oznaczyli dla nas pracownicy nadleśnictwa, dzięki czemu mamy pewność, że nikt nam w tym dużym lesie nie zginie – dodaje.

W pierwszych zajęciach udział wzięło 31 osób, i to pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych!

Las daje możliwość wspólnego treningu bez bliższego kontaktu co jest niezwykle ważne w czasach pandemii Covid-19 – tłumaczy trenerka, i dodaje – Wysiłek na świeżym powietrzu poprawia nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Nie bez znaczenia jest również integracja środowiska biegowego, dlatego cieszymy się z bardzo dobrej frekwencji.

Akcja Biegam Bo Lubię Lasy to wspólna inicjatywa Lasów Państwowych i Fundacji Wychowanie przez Sport, która od kilku lat z powodzeniem aktywizuje Polaków w kilkudziesięciu lokalizacjach w kraju organizując bezpłatne zajęcia sportowe. Treningi, które wstępnie przewidziano do połowy grudnia, są uzupełnieniem organizowanych przez Lasy Państwowe, w kilku miejscach w kraju biegów pod hasłem Biegam Bo Lubię Lasy. Jednym z takich miejsc jest od 6 lat Nadleśnictwo Daleszyce, które pod logiem akcji organizuje swój Daleszycki Cross o Puchar Nadleśniczego, lubianą i cenioną imprezę biegową.

Kolejne treningi w ramach akcji rozpoczynać się będą przez następnych 10 weekendów do 20 grudnia. Najbliższy trening już w niedzielę o 10.00 na parkingu przy drodze pożarowej nr 15 w Sukowie. Zapraszamy do udziału wszystkich chcących poprawić lub utrzymać swoją kondycję. Osoba do kontaktu: koordynator z Nadleśnictwa Daleszyce Paweł Kosin, tel. 606 669 777.