Asset Publisher Asset Publisher

Wernisaż wystawy malarstwa Jaśka Balcerzaka – „z lasu wzięte”

W budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu można oglądać wystawę malarstwa Jaśka Balcerzaka – „z lasu wzięte". Inspiracją do powstania ponad trzydziestu abstrakcyjnych w formie obrazów była fascynacja lasem, drzewami, kolorami i światłem.

Wystawa została zaaranżowana w siedzibie RDLP w Radomiu, w której znajdują się przestrzenie stwarzające możliwość prezentacji sztuki, tym bardziej związanej z lasem, także we współczesnej, abstrakcyjnej formie. W obszernych holach budynku na parterze, I i II piętrze umieszczono ponad 30 obrazów.
Wszystkie prezentowane na wystawie obrazy powstały pod wpływem fascynacji lasem, artysta tytułuje obrazy używając lakonicznych nazw: las, sosny, sosenki, olchy, brzozy.
O swoim malarstwie mówi: - Mój las, który mogą Państwo zobaczyć na tych płótnach jest spojrzeniem wynikającym z fascynacji drzewem i w ogóle lasem. W dzieciństwie jeżdżąc w rodzinne okolice sporo czasu z kuzynami spędzaliśmy w lesie i od tego się zaczęło. Wcześniej malowałem las bardziej realistycznie, a pięć lat temu to przyszło w takiej formie jak teraz Państwo mogą tu zobaczyć – jest to forma symboliczna, nawiązująca do lasu, do wrażenia związanego z lasem, a mniej przedstawiająca. Dziesięć lat trwał okres docierania, dochodzenia do obecnej formy.
- Nie jest to fotograficzne przedstawianie lasu, jest to zdecydowanie bardziej wrażeniowe jego widzenie. Najbardziej interesują mnie sprawy związane ze światłem i to jak drzewo się potrafi zmieniać kolorystycznie w ciągu dnia i w ciągu roku. I to chyba jest główną częścią tej wystawy.

Na wernisażu obecni byli leśnicy, artyści, rodzina i przyjaciele Jaśka Balcerzaka, przedstawiciele radomskich mediów oraz instytucji, z którymi współpracuje RDLP w Radomiu. Miłym akcentem była obecność uczniów i nauczycieli - artystów z Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu.

Uroczystość otwarcia poprowadziła Magdalena Sitek z Radia Kielce zajmująca się w ramach radiowego Programu „Nie Tylko Ściany" nowym cyklem audycji poświęconym sztuce współczesnej. Podkreśliła otwartość radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych na sztukę współczesną oraz doskonałe warunki w budynku do prezentacji sztuki stwarzające możliwość pokazania drzew i lasu inaczej.

Gości w imieniu dyrektora i leśników przywitał Tomasz Krawczyk, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych RDLP w Radomiu. Mówiąc o obrazach prezentowanych w budynku podkreślił kulturotwórczą funkcję lasu - To, co widzimy utwierdza nas w tym, że las – środowisko naszej pracy pełni wiele funkcji, bywa też skutecznym natchnieniem dla artystów.

Specjalnym gościem wernisażu był Jarosław Wistuba, który przyjechał z Berlina. Jako kurator wystaw potwierdził, że Jasiek Balcerzak został przyjęty do grupy artystów wystawiających w metropoliach Europy w ramach projektu „Sztuka łączy" oraz przekazał katalogi projektu Jaśkowi Balcerzakowi.

Jasiek Balcerzak urodził się i mieszka w Warszawie. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w latach 1995-2000. Uzyskał dyplom w pracowni litografii pod kierunkiem prof. Władysława Winieckiego. Uczy także malarstwa na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Przekazuje swoją wiedzę na temat koloru i jego znaczenia, łączenia barw oraz roli światła. Jego obrazy są świadectwem tego, że w tej dziedzinie jest specjalistą. Ojciec artysty Alojzy Balcerzak jest też malarzem, cenionym pejzażystą, w 2006 roku otrzymał nagrodę im. Adama Loreta za osiągnięcia związane z promocją kultury leśnej i Lasów Państwowych.

Czym jest malarstwo Jaśka Balcerzaka? Irmina Dubaniowska-Kutek, mgr historii sztuki określiła to w ten sposób:
– poszukiwaniem idealnej formy, światła i własnej wrażliwości. „Jasiek Balcerzak – malarstwo" to wystawa prezentująca indywidualne spojrzenie na naturę – las oraz na formę plastyczną. Każda linia, plama barwna jest przemyślana i układa się w ustalony rytm kompozycji. Temat prac artysty to lasy, gra światła, przebijającego się przez gałęzie drzew. Z jednej strony realistyczne spojrzenie i poszukiwanie natury światła, z drugiej abstrakcyjne budowanie kompozycji, przeplatanie tych dwóch elementów pokazuje nam świat często symboliczny, pełen tajemnicy, a także poszukiwań malarskich twórcy. Z każdym nowym cyklem obrazów odbiorca ma możliwość odczytania indywidualnej interpretacji tematu, jakim jest las, drzewo, przebijające się światło.

Zasady zwiedzania
Wystawa jest dostępna do zwiedzania dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji, jak również dla osób indywidualnych. Można ją oglądać do końca października od poniedziałku do piątku w godz.: 7.15-15.15.
Informacji udzielają i rejestracji dokonują pracownicy RDLP w Radomiu, tel. 48/385 60 16, 604 579 388.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Przy okazji zwiedzania wystawy malarstwa Jaśka Balcerzaka można zwiedzić salę historii leśnictwa radomsko-kieleckiego utworzoną w budynku radomskiej dyrekcji.

Zapraszamy!!