Asset Publisher Asset Publisher

Wielki Dzień Pszczół po raz VI w Nadleśnictwie Marcule

18 sierpnia w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule leśnicy zorganizowali VI Wielki Dzień Pszczół. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie pszczół we współczesnym świecie.

W ramach wydarzenia odbyła się gra terenowa dotycząca życia pszczół. Wzięły w niej udział 55 drużyny, łącznie w zabawie uczestniczyło 200 osób. Uczestniczy przeszli przez osiem specjalnie przygotowanych punktów, w których czekały na nich zadania dotyczące pszczół. Po przejściu gry otrzymali upominki.

Czym różni się trzmiel od pszczoły miodnej? Jak przebiega proces zapylania? Jakie są przyczyny ginięcia pszczół? Jak pomóc zapylaczom? Jakie właściwości mają miody? Odpowiedzi na te oraz inne pytania można było wysłuchać od pszczelarzy oraz leśników – pasjonatów pszczelarstwa, którzy udzielali informacji podnosząc tym samym świadomość społeczną o roli i znaczeniu zapylaczy.

Atrakcją były pokazy rzeźbiarzy i twórców ludowych prezentujących prace związane z pszczelarstwem, żywy ul, a także pokaz dziania barci w wykonaniu Karola Wrony, odsklepiania miodu, lepienie polepowej chaty, wystawa „Boże robotnice – pszczoła nie do podrobienia nie do zastąpienia” i „Bartnictwo Puszczy Iłżeckiej”. Nie zabrakło degustacji miodu, a uczestnicy zwiedzali inne obiekty Centrum i Arboretum.

Wielki Dzień Pszczół jako wspólna inicjatywa leśników pszczelarzy i regionalnych artystów spotkała się po raz kolejny z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej.