Asset Publisher Asset Publisher

Wirtualny spacer po Nadleśnictwie Stąporków

Nadleśnictwo Stąporków opracowało wirtualny spacer. To interesujący sposób na kontakt z przyrodą. Poprzez wirtualną przestrzeń i realistyczne odwzorowanie rzeczywistości można przyjrzeć się z bliska atrakcjom przyrodniczym, obiektom turystycznym i edukacyjnym, a także poznać bliżej różne aspekty gospodarki leśnej. To także przydatne narzędzie do planowania wypraw do lasu.

Wpływ lasu na człowieka jest na tyle silny, że nie da się przecenić korzyści płynących z wizyt w lesie. Ale nawet patrzenie na las jest korzystne dla człowieka. Przeglądając wirtualne spacery można też zaznajomić się z dotąd nieodkrytymi podczas wędrówek obiektami przyrodniczymi, turystycznymi i edukacyjnymi. Warto wirtualny spacer wykorzystać jako inspirację do zaplanowania wycieczki w rejony Nadleśnictwa Stąporków.

Wirtualny Spacer Nadleśnictwa StąporkówLasy Nadleśnictwa Stąporków stanowią atrakcyjny komponent krajobrazu województwa świętokrzyskiego. Różne formy ochrony przyrody stanowią o wyjątkowości tego terenu. Podczas wirtualnego spaceru zwiedzić można słynne rezerwaty przyrody: Skałki Piekło pod Niekłaniem – znane z osobliwych i malowniczych form skał utworzonych z piaskowców przybierających postać ambon, grzybów, stołów, progów, a nawet niewielkich jaskiń. Wirtualnie można także obejrzeć największy w woj. świętokrzyskim obszar bagien, torfowisk, turzycowisk oraz podmokłych łąk i lasów, czyli rezerwat przyrody Górna Krasna. Meandrująca rozległa zabagniona dolina Krasnej widziana z lotu ptaka robi wrażenie. Kolejna atrakcja to rezerwat przyrody Gagaty Sołtykowskie – znany z tropów dinozaurów i rzadkiej odmiany węgla brunatnego – gagatu.

Interesującym elementem obszaru są inne atrakcyjne fragmenty krajobrazu nadleśnictwa tj. bogate florystyczne łąki trzęślicowe objęte przez leśników działaniami z zakresu ochrony czynnej, zbiornik małej retencji w leśnictwie Czarny Las, wyrobisko pokopalniane w leśnictwie Mokra stanowiące punkt widokowy, źródliska rzeki Kamiennej czy źródło w drodze na Skałki Piekło. Atrakcją są także rozległe panoramy m.in. widok z wieży przeciwpożarowej w miejscowości Modrzewina oraz widok z lotu ptaka nad lasami niekłańskimi. Uzupełnieniem są drzewostany sosnowe charakterystyczne dla tego terenu, a także szkółka leśna w Niekłaniu Wielkim.

Polecamy także inne wirtualne spacery na terenie RDLP w RadomiuMiłośnicy historii i kulturowych ciekawostek w trakcie wirtualnego spaceru obejrzą m.in dąb Hubala w Furmanowie ze znajdująca się obok partyzancką kapliczką Matki Boskiej zbudowaną z łusek pocisków z czasów wojny, czy obelisk poświęcony Teodorowi Zielińskiemu, leśnikowi zasłużonemu dla idei ochrony przyrody.