Asset Publisher Asset Publisher

Wyniki VII Regionalnej Submisji Drewna Szczególnego RDLP w Radomiu

266 m3 drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów, o szczególnych cechach użytkowych zostało sprzedane na tegorocznej regionalnej submisji. Rozstrzygnięto ją 26 listopada w Nadleśnictwie Włoszczowa, gdzie znajduje się plac, na którym zgromadzono drewno. Pochodziło ono z 14 nadleśnictw. Oferty złożyło kilkanaście podmiotów zajmujących się produkcją okleiny, forniru, schodów oraz stolarki i mebli, a także beczek czy gontów (modrzew).

Podobnie jak w ostatnich latach, największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy. W tym roku zainteresowane były nim firmy z Polski, ale także Włoch czy Rumunii. Rekordowe losy (sztuki) dębu pochodziły z lasów nadleśnictw Radom, Dobieszyn i Kozienice, za metr sześcienny 5 losów zapłacono najwyższą cenę tj. 6 309 zł. Najbardziej poszukiwane drewno charakteryzuje się szczególną barwą, brakiem wad na pobocznicy i wąskim bielem, przy odpowiedniej długości kłody. Drewno dębowe w dobrej cenie sprzedano także ze wszystkich nadleśnictw, które je wystawiły. Łącznie sprzedano 180 m3 tego surowca. Średnia cena za m3 wyniosła 4 391 zł.

Tradycyjnie dobrze sprzedała się olcha – tym razem 61 m3, w tym pochodząca z Nadleśnictwa Włoszczowa, które było pionierem na terenie radomskiej dyrekcji w sprzedaży drewna w formule submisji. Olcha ta odznacza się unikalnym rysunkiem, barwą i strukturą, cechami rzadko spotykanymi w innych regionach kraju. Ze względu na te cechy jest poszukiwana przez producentów oklein. Najwyższą cenę jednostkową za 1 m3 zaoferowano za 8 losów z Nadleśnictwa Włoszczowa i 1 z Nadleśnictwa Radoszyce, wyniosła ona 1 164 zł za m3. Za surowiec olchowy uzyskano średnią cenę 952 zł/m³. Modrzew wystawiło Nadleśnictwo Suchedniów. Sprzedano 25 m3, uzyskując średnią cenę 1 451 zł/m3, a za najdroższy los zapłacono 2 309 zł/m3.

Doświadczenia z submisji są pozytywne – leśników  cieszy to, że uwzględniając inne funkcje lasu, w tym ochronne i społeczene potrafią wyprodukować drewno o ponadprzeciętnych cechach użytkowych docenianych przez producentów z branży drzewnej. Drewno jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który posiada ok. 30 tys. zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, produkcji podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych. Jest to produkt ekologiczny i odnawialny powstający z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa, co potwierdzają certyfikaty FSC® i PEFC.

RDLP w Radomiu ugruntowała swoje miejsce w kalendarium submisji Lasów Państwowych. Ta forma sprzedaży dewna organizowana jest jesienią, ale przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. W roku poprzedzającym wydarzenie, spośród drzew przeznaczonych planowo do wycięcia wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości.

Warte podkreślenia w tegorocznej submisji jest to, że szczególnie poszukiwany przez nabywców jest wyselekcjonowany dąb, nadal swoich nabywców znajdują olcha, od której zaczęła się tradycja regionalnej submisji  i modrzew. Wynik submisji jest wspólnym wysiłkiem wszystkich pracowników zaangażowanych w nią, w tym brakarza regionalnego.