Wystawa „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”
W budynku RDLP w Radomiu do 26 września można oglądać wystawę „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”. Inauguracji towarzyszyła konferencja „Leśnicy deportowani do KL Auschwitz w latach 1940-1944”.
Konferencja, która odbyła się 31 sierpnia, w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz wystawa zostały zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu, Stowarzyszenie Leśników Przyjaźń im. św. Jana Gwalberta oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Szczególnymi uczestnikami konferencji byli potomkowie więźniów KL Auschwitz: Tomasz Nadolski, syn Józefa Nadolskiego, sekretarza Nadleśnictwa Stachów, Zygmunt Andrzej Samerek, wnuk Andrzeja Grabowskiego, gajowego Nadleśnictwa Stachów, Stefan i Jan Orczykowscy, których stryj pracował w Nadleśnictwie Lipsko oraz Wojciech Bomba, nadleśniczy Nadleśnictwa Barycz, którego dziadek Jan Bomba był więźniem KL Auschwitz.
W trakcie konferencji, po powitaniu uczestników przez dr inż. Andrzeja Matysiaka, dyrektora RDLP w Radomiu, dr inż. Robert Głodowski, prezes Stowarzyszenia Leśników Przyjaźń im. św. Jana Gwalberta, wprowadził uczestników w „Księgę Pamięci Leśników Deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944”. Kolejny referat pod tytułem „650 gramów popiołu” wygłosił dr Radosław Bąk z Nadleśnictwa Chrzanów. Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu, autor wielu publikacji o historii leśnictwa przedstawił zagadnienie „Leśnictwo w Polsce po wybuchu II wojny światowej”. Bohdan Piętka, historyk z Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu omówił biogramy leśników deportowanych do KL Auschwitz. Ks. dr. Lucjan Bielas, wiceprezes Stowarzyszenia „Przyjaźń” i duszpasterz ludzi pracy przedstawił zagadnienie „Formacja i bolesny egzamin polskiego leśnika; Wybrała ich śmierć”. Część referatową zakończył dr inż. Robert Głodowski, a do wystawy wprowadził Bohdan Piętka.
W dyskusji głos zabrali potomkowie więźniów obozu, którzy na konferencję przybyli z pamiątkami po przodkach. Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk odniósł się do tragedii wojennych wspominając historię pracowników Nadleśnictwa Stachów, których aż ośmiu było więźniami obozu, na czele z nadleśniczym Franciszkiem Łagoszem. Zgodnie z życzeniem potomków więźniów wykonano wspólne zdjęcie przy krzyżu i kamieniu upamiętniającym walki za wolność Ojczyzny, który znajduje się przy siedzibie radomskiej dyrekcji LP.
Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem wystawy „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”.
Wystawa to część przedsięwzięcia zorganizowanego w 2020 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Trafiło tu też wielu leśników regionu radomskiego i świętokrzyskiego. Ich biogramy znalazły się w „Księdze Pamięci Leśników Deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944”. W listopadzie 2020 roku w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbyły się uroczystości upamiętniające losy polskich leśników, deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz w latach 1940-1944. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Leśników „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.
Dodatkowych eksponatów na wystawę użyczyła za pośrednictwem Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Radomiu, Oddziału w Lublinie Bożena Błaszczyk-Ziętek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu – w tym oryginalny obozowy pasiak, zdjęcia obozowe więźniów, listy i rysunki oraz publikacja dotycząca KL Auschwitz.
Uczestnicy otrzymali od Stowarzyszenia Leśników Przyjaźń im. św. Jana Gwalberta Księgę Pamięci Leśników Deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944 oraz film „Trzy losy, jedna Polska – bracia Pomarańscy”.