Asset Publisher Asset Publisher

RDLP w Radomiu wśród interesariuszy projektu NACAO

W dniu 23 sierpnia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach odbyło się
I spotkanie Regionalnej Grupy Interesariuszy w ramach projektu „NACAO – Nature-based Carbon Offsets” / Kompensacja emisji dwutlenku węgla oparta na naturze.

Podczas spotkania z interesariuszami rozmawiano o dobrych praktykach z terenu województwa świętokrzyskiego jak również o dobrych praktykach realizowanych przez partnerów projektu z innych krajów europejskich związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla.

O dobrych praktykach związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatu w oparciu o naturalne właściwości ekosystemów leśnych mówił dr Jacek Koba z Wydziału Ochrony Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. W swoim wystąpieniu zaprezentował wnioski płynące wdrożenia na terenie RDLP w Radomiu projektu „Małej retencji nizinnej” w ramach którego utworzono 43 zbiorniki wodne, powstało 61 nowych tam oraz innych urządzeń piętrzących wodę, co pozwoliło na  zretencjonowanie ponad miliona metrów sześciennych wody. Pierwsze analizy przyrodnicze wykonane w odniesieniu do wydzieleń leśnych związanych z obiektami małej retencji wskazują na osiągnięcie zamierzonego efektu przyrodniczego w postaci wzrostu poziomu wody, stabilizacji warunków wilgotnościowych w obrębie występujących tutaj siedlisk hydrogenicznych oraz ogólnego wzrostu bioróżnorodności tych terenów. Lasy Państwowe planują także sporządzanie w przyszłości kompleksowych opracowań hydrologicznych dla nadleśnictw, co przyczyni się do lepszego zagospodarowania i ochrony zasobów wodnych na terenach leśnych.
 
W trakcie spotkania głos zabrały także Anna Kucharczyk, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Anna Picheta - Oleś dyrektor Departamentu Przyrody i Klimatu, które zwróciły uwagę na postępujące zmiany klimatyczne i konieczność zadbania środowisko ze szczególnym utrzymania naturalnych procesów przyrodniczych. Ponadto Magdalena Pokora - kierownik Oddziału Ochrony Przyrody, Departamentu Przyrody i Klimatu przedstawiła projekt Programu ochrony środowiska województwa świętokrzyskiego jako instrument polityki regionalnej wskazany do realizacji w ramach projektu NACAO.

Projekt NACAO nakierowany jest na wspieranie regionów w tworzeniu polityk w obszarze ochrony środowiska naturalnego oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jego realizacja ma służyć wymianie doświadczeń, wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań oraz budowaniu potencjału instytucji uczestniczących w przygotowywaniu działań dotyczących przeciwdziałaniom zmianom klimatycznym. Projekt realizowany jest w ramach programu Interreg Europa 2021-2027 i jest finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem projektu jest Województwo Świętokrzyskie – Departament Inwestycji i Rozwoju przy współpracy Departamentu Przyrody i Klimatu, zaś RDLP w Radomiu jest jednym z interesariuszy projektu.