Asset Publisher
Akcja bezpośrednia ppoż zakończona
15 października leśnicy z terenu RDLP w Radomiu zakończyli akcję bezpośrednich działań w ochronie przeciwpożarowej. W październiku też zakończył się czas stałej gotowości samolotów gaśniczych w bazach lotniczych w Piastowie (region radomski) i Masłowie (region kielecki).
Wśród przyczyn niestety przeważają podpalenia. Aby nim zapobiegać leśnicy prowadzili wspólne akcje straży leśnej z policją. Wśród innych przyczyn były: nieznane – blisko 30%, a poniżej 5%: rekreacja, papierosy, zaniedbanie w związku z używaniem ognia i wypalanie roślinności. Niewielka była średnia powierzchnia jednego pożaru - 0,21 ha, nie było pożarów rozległych i bardzo groźnych.
Ten sezon był wyjątkowy, w lasach sucho było również jesienią. W połowie października w Nadleśnictwie Daleszyce, jednym z trzech obok Łagowa i Zagnańska, w których nie było w tym roku pożaru spaliło się kilka arów poszycia lasu.
Koszty poniesione na ochronę przeciwpożarową to łącznie w 23 nadleśnictwach blisko 7 mln zł. Zostały one wydatkowane na obsługę 42 dostrzegalni przeciwpożarowych z obserwatorami lub kamerami, 23 punktów alarmowo-dyspozycyjnych, gdzie określana jest lokalizacja pożarów i koordynowana akcja gaśnicza, 9 automatycznych stacji meteorologicznych (wyposażonych w aparaturę do badania wilgotności ściółki, powietrza i określania stopnia pożarowego w lasach), samoloty do gaszenia pożarów będące w stałej gotowości w bazach lotniczych (łącznie 71 godzin lotów gaśniczych), samochody gaśnicze, setki punktów czerpania wody – zbiorników wodnych i hydrantów, utrzymanie dróg przeciwpożarowych, tablice informacyjne i ostrzegawcze, pasy przeciwpożarowe chroniące tereny leśne przed pożarami i koszty dogaszania pożarów.
W ochronie pożarowej to nie koniec działań – trwa budowa nowych dostrzegalni przeciwpożarowych, a nadleśnictwa właśnie odbierają nowe samochody gaśnicze, zdejmujemy też tablice ostrzegawcze.