Lista aktualności Lista aktualności

Wróć do pełnej strony

Ruch w lesie na Pikniku Naukowym

Mnóstwo osób odwiedziło w sobotę stoisko Lasów Państwowych podczas 22 Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym w Warszawie. Fani nauki i przyrody uczestniczyli w leśnych eksperymentach i aktywnościach związanych z tegorocznych hasłem „Ruch”. Całość w niepowtarzalnym świętokrzyskim klimacie.

Stoisko Lasów Państwowych zostało po raz pierwszy przygotowane przez leśników z terenu radomskiej dyrekcji LP, z nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Skarżysko, Daleszyce, Kielce, Łagów, Suchedniów i Zagnańsk przy wsparciu RDLP w Radomiu, CILP oraz DGLP. Leśników wspomagali także entomolodzy z Koła Naukowego Leśników i wolontariusze z Wydziału Leśnego SGGW oraz leśna zielarka – Karina Rudzka z Zielarskim kącikiem Kari. – Przeprowadziliśmy wiele wspólnych aktywności i doświadczeń pod hasłem ruch w lesie oraz małych i wielkich rozmów. Usłyszeliśmy wiele pozytywnych słów, najwspanialszy komplement to „najfajniejsze stoisko”, było bardzo pracowicie, ale satysfakcja na koniec ogromna – relacjonowali ten dzień świętokrzyscy leśnicy.

Leśnicy przeprowadzali pokazy, wśród nich dotyczący pracy leśnika i zrównoważonej gospodarki leśnej w duchu kampanii Lasów Państwowych „Dla lasu, dla ludzi”. Korzystając z modelu lasu mówili, o tym, jak zmienia się on na przestrzeni 100 lat i jak wiele różnych korzyści z niego mamy dla gospodarki, społeczeństwa i przyrody. Wyjaśniali jak to możliwe, że według szacunków drewno ma nawet do trzydziestu tysięcy zastosowań, pokazywali, jakie właściwości mają różne gatunki drewna. Odwiedzający próbowali swych sił w ręcznym piłowaniu krążków drewna i przybijaniu na nich okolicznościowych płytek do znakowania drewna.

Wielkim powodzeniem cieszył się pokaz Leśna apteka, który dotyczył ziół i ich wpływu na organizm człowieka. Każdy mógł sporządzić swoją własną mieszankę ziół oraz porozmawiać z leśną zielarką – Kariną Rudzką, na co dzień pracującą w Nadleśnictwie Grójec, która opowiadała o swojej pasji, właściwościach ziół i o tym, jak sporządza się fermentowane herbaty z liści i pędów czeremchy, śliwy tarniny, jeżyny, maliny, poziomek i innych roślin, które można znaleźć w lesie.

Świat owadów – ta część stoiska przygotowana została wspólnie z entomologami z Wydziału Leśnego SGGW. Do obejrzenia były żywe okazy owadów, także pod mikroskopem oraz powiększone modele kleszcza i kornika. To tu leśnicy – pszczelarze i bartnicy dzielili się swoją pasją i prezentowali ruch w żywym ulu i hotel dla owadów, dzikich zapylaczy. Opowiadali też o działaniu Pszczoły wracają do lasu w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych. Wiele osób samodzielnie wykonało element takiego domku – wiązkę z trzciny oraz zrobiło własną świeczkę z węzy lub wróciło do domu z mieszanką nasion roślin miododajnych.

Leśnicy prezentowali także zjawiska związane z ruchem roślin: fototropizmu na przykładzie sadzonek sosny wyhodowanych w ramach eksperymentu, a także rośliny owadożerne, tigmotropizm – reakcję mimozy na dotyk i ruch wody w roślinie na przykładzie doświadczenia z roślinami i barwioną wodą.

Zwolennicy aktywności w lesie i leśnego survivalu korzystali ze ścieżki zdrowia i ćwiczyli pakowanie plecaka na wyprawę do lasu. Dzieci, i nie tylko one chętnie korzystały z zabaw zręcznościowych z wykorzystaniem drewna. Największym powodzeniem cieszyła się skocznia – każdy mógł spróbować sił w skokach i porównać to z długością skoku zwierząt.

Tym, którzy szukali wyciszenia leśnicy zaproponowali wyciszający pokaz „Las w słoiku” – nietypowego lasu, o zamkniętym obiegu wody i składników mineralnych oraz strefę relaksu wśród zapachów lasu – chętnie odwiedzaną także ze względu na upalną pogodę.

Stoisko Lasów Państwowych było jednym z ponad dwustu stoisk na pikniku, pokazy leśników wyróżniały się wśród tysiąca innych – przyciągały różnorodnością i bliskością natury.