Asset Publisher Asset Publisher

Turniej pożarniczy powiatu radomskiego

11 marca w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku odbyły się eliminacje powiatu radomskiego do 45. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W zmaganiach wzięło udział 30 uczniów ze szkół podstawowych i średnich. Wiedzę uczestników oceniała komisja, w skład której weszli strażacy: st. kpt. Konrad Neska (przewodniczący jury), dh Jerzy Garczyński, st. kpt. Piotr Chłopicki, ogn. Łukasz Rapczyński oraz st. spec. Służby Leśnej ds. przeciwpożarowych w RDLP w Radomiu Karol Podsiadło.

Młodzi ludzie musieli się wykazać wiedzą z zakresu prewencji przeciwpożarowej, gaszenia pożarów, znajomości sprzętu gaśniczego, ratownictwa medycznego oraz zagrożenia pożarowego w lasach. Najpierw wszyscy uczestnicy pisali test, który wyłonił po trzech finalistów z każdej grupy wiekowej. W drugiej części finaliści odpowiadali na pytania przed komisją. Ci, którzy zajęli pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach, zakwalifikowali się do eliminacji wojewódzkich.

Oto zwycięzcy:

Kategoria I – IV klasa szkoły podstawowej: Adam Pysiak z Dziecięcej Drużyny OSP Cerekiew, kategoria V – VIII klasa szkoły podstawowej: Bartłomiej Skóra z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Jedlnia-Letnisko, kategoria szkół średnich: Cezary Rębiś z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Jedlnia-Letnisko.

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane m.in. przez RDLP w Radomiu. Wśród wręczających nagrody był zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej Piotr Kacprzak.

Podczas gali wręczania nagród w konkursie pożarniczym ogłoszeni zostali także laureaci eliminacji powiatowych konkursu plastycznego „Młodzież zapobiega pożarom”. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: klasa I – IV szkoły podstawowej: Filip Binek z PSP nr 34 w Radomiu, klasa V – VIII szkoły podstawowej: Klaudia Nowakowska z PSP nr 34 w Radomiu, szkoła średnia: Julia Batorska z OSP w Wierzbicy-Kolonii.

Organizatorem eliminacji był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Radomiu we współpracy z Miastem i Gminą Jedlnia-Letnisko, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, Nadleśnictwem Radom i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Starosty Radomskiego.

Celem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” jest popularyzacja przepisów przeciwpożarowych i utrwalania umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Jednym z ważnych elementów konkursu jest popularyzacja na temat właściwego i odpowiedzialnego zachowania w lesie.