Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy uczcili pamięć mieszkańców Boru Kunowskiego

4 lipca odbyły się uroczystości upamiętniające 77 rocznicę pacyfikacji wsi Bór Kunowski w Gminie Brody. W uroczystościach wzięli udział leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

77 lat temu we wsi Bór Kunowski i Kitowiny rozegrały się tragiczne wydarzenia. O świcie, w niedzielę 4 lipca 1943 roku, hitlerowcy wkroczyli do tych miejscowości, zabierali całe rodziny, pomagające partyzantom lub z których wywodzili się partyzanci. Część rozstrzelali, a 21 osób, w tym dziewięcioro dzieci, przeważnie z rodzin Skrzydłów i Góreckich, zamknęli w stodole i żywcem spalili. Łącznie w tym dniu zginęło 43 mieszkańców Boru Kunowskiego i okolicy. Ciała ofiar pozwolili pochować w lesie, około kilometra za wsią.

W tym właśnie miejscu przy pomniku odbyły się doroczne uroczystości w 77 rocznicę tragedii. Przed pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Obyła się także msza św. W uroczystościach wzięli udział między innymi: wójt gminy Brody Marzena Bernat, radni i pracownicy Urzędu Gminy Brody, leśnicy oraz okoliczni mieszkańcy.

Od kilku lat pomnik w Borze Kunowskim jest centralnym punktem Panteonu Pamięci Gminy Brody.