Asset Publisher Asset Publisher

Udane Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej z leśnym akcentem

Od 13 sierpnia do 10 września odbywały się IV Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc – Mid Europe Early Music Festival. Artyści prezentowali utwory polskiego renesansu i muzyki europejskiej przełomu renesansu i baroku w zabytkowych wnętrzach kościołów i pałaców regionu świętokrzyskiego. Wydarzenie wsparły m.in. RDLP w Radomiu i nadleśnictwa regionu świętokrzyskiego.

W ramach festiwalu odbyły się 22 koncerty, podczas których artyści z Polski i innych krajów Europy prezentowali muzykę m.in. Mikołaja Zieleńskiego, Jana z Lublina, Francesco Barsantiego i Giovanniego Pierluigiego da Palestrina. Przed publicznością wystąpiło wielu znakomitych wykonawców, w tym międzynarodowy zespół Traversées Baroques (którego muzycy grają na wiernych kopiach oryginalnych renesansowych instrumentów dętych), szwajcarska klawesynistka i flecistka Corina Marti i jeden z najwybitniejszych na świecie flecistów grających na fletach drewnianych Andreas Bohlen.

Koncerty odbywały się w zabytkowych wnętrzach kościołów i pałaców, m.in. w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w ruinach zamku królewskiego w Chęcinach, na zamku w Szydłowie, w opactwach w Jędrzejowie i Wąchocku czy w gotyckiej katedrze w Sandomierzu. Wszystkie koncerty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem publiczności.

Wydarzeniu towarzyszyła Akademia Muzyki Dawnej dla studentów akademii muzycznych i uczniów muzycznych oraz spektakl „Królewska Maskarada” złożony z tańców dworskich i historycznych, który zaprezentował Balet Cracovia Danza.  

Festiwal odbył się dzięki pomocy finansowej mecenasów i sponsorów. Wśród wspierających wydarzenie znalazły się także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa z regionu świętokrzyskiego. Podczas wydarzenia promowane były także Lasy Państwowe, przede wszystkim ich wielofunkcyjność, w szczególności funkcja społeczna, w tym kulturotwórcza oraz 100-letni dorobek LP.