Asset Publisher Asset Publisher

#sadziMY z parą prezydencką w Puszczy Świętokrzyskiej

3 października w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY w finale akcji drzewa w Nadleśnictwie Suchedniów (RDLP w Radomiu) posadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania. W czasie akcji #sadziMY leśnicy w ciągu dwóch dni jej trwania 2 i 3 października przekazali społeczeństwu w całym kraju milion sadzonek rodzimych drzew i krzewów – w nadleśnictwach, siedzibach regionalnych dyrekcji i centrach miast.

Sadzenie lasu z parą prezydencką było punktem kulminacyjnym wielkiego narodowego sadzenia drzew i to w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych.

Na powierzchni w Nadleśnictwie Suchedniów, leśnictwie Kruk grupy dzieci i młodzieży oraz organizacji społecznych wspólnie z parą prezydencką posadzili 11 tys. sadzonek sosny zwyczajnej z bryłką pochodzącej ze szkółki leśnej w Nadleśnictwie Daleszyce. Odnowiono powierzchnię 1,40 ha w oddz. 131 b oraz 130 l. Posadzono sosnę zwyczajną uzupełniając na jednej powierzchni odnowienie naturalne sosnowe i brzozowe, a na drugiej posadzone kilka-kilkanaście lat wcześniej jodłę i buka. Puszcza Świętokrzyska, gdzie posadzono drzewa charakteryzuje się bogatym zróżnicowaniem siedlisk, wielogatunkowym składem i złożoną strukturą lasów oraz dużą bioróżnorodnością i związaną z tym naturalną ich odpornością biologiczną na zagrożenia.

Las w Nadleśnictwie Suchedniów sadzili: Para Prezydencka Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda, społeczność lokalna, w tym: Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Szkoła Podstawowa im. Wandy Łyczkowskiej w Ostojowie, Zespół Szkół Korpusu Kadetów im. płk. Łukasza Cieplińskiego, Klub Sportowy Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej Korpus "Jodła" w Łącznej, Szkoła Podstawowa nr 1 Emilii Peck w Suchedniowie, Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Suchedniowie, Klub Seniora z Suchedniowa,  Ochotnicza Straż Pożarna w Suchedniowie, przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządu, służb mundurowych, organizacji zajmujących się ochroną środowiska i przyrody, organizacji pozarządowych oraz leśnicy.

Wydarzeniu towarzyszyły: wystawa edukacyjna Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” dotycząca korzyści płynących z lasów, zasad zachowania w lesie oraz 100-lecia Lasów Państwowych; wystąpienia Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu i sygnalistów oraz sokolników z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku; wystawa pt. „Uskrzydleni. Opowieść o leśnikach i o ptakach”.