Asset Publisher Asset Publisher

M dla jerzyków

M dla jerzyków

Wiosna to dobry czas na zamieszkanie w nowym M. W tym roku Nadleśnictwo Kozienice zakupiło i zawiesiło na dostrzegalni przeciwpożarowej budki dla jerzyków.

Nadleśnictwo zakupiło cztery 2-rodzinne budki, które zawieszono na dostrzegalni przeciwpożarowej w leśnictwie Podgóry. Leśnicy będą je obserwować i oczekiwać na przylot i zajęcie budek przez jerzyki. W planach jest też zawieszanie kolejnych budek – co roku po kilka przy leśniczówkach.

Ciekawostką jest, że większą część życia jerzyk spędza w locie. W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi, szybując z wiatrem na dużej wysokości (do 2,5 km). Może pozostawać w locie bez przerwy przez 2 do 3 lat. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Ponadto czasami odpoczywa, chwytając się pazurkami pionowej ściany skały lub budynku. Jest jednym z najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiąga w locie grupowym. Lata bardzo szybko, bo od 40 do 100 km/h, a w pogoni za zdobyczą osiąga prędkość nawet do 200 km/h.

Wbrew rozpowszechnionej opinii, dorosły zdrowy jerzyk jest w stanie wzbić się w powietrze z ziemi. Problemy z poderwaniem się do lotu mają tylko ptaki młode, z nie do końca rozwiniętymi skrzydłami. Jerzyk jest często mylony z jaskółkami, z którymi nie jest spokrewniony. Od zarania dziejów jego sąsiedztwo ludziom nie przeszkadzało, co więcej jerzyki są sprzymierzeńcem w ograniczaniu populacji uciążliwych owadów np. komarów, których jeden jerzyk zjada ok. 2 tys. sztuk dziennie.

Warto pomagać tym niezwykłym ptakom zwiększając liczbę potencjalnych miejsc lęgowych.