Zasoby leśne
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przeważają siedliska lasowe lasów mieszanych z sosną na nizinach oraz jodłą na wyżynach. Średni wiek lasów na naszym terenie to 66 lata, a przeciętna zasobność przekracza 264 m sześc./ha.
Hodowla lasu
W zakres prac hodowlanych wchodzi wiele zadań realizowanych przez leśników: począwszy od zbioru i przechowywania nasion, poprzez produkcję sadzonek, zakładanie upraw, kończąc na ochronie i pielęgnacji drzewostanów.
Ochrona lasu
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.
Użytkowanie lasu
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.