Lista aktualności Lista aktualności

„Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”

Do 21 października w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu można oglądać wystawę „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Została ona zorganizowana we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictwami Kozienice, Radom i Zwoleń.

Celem wystawy jest upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz zasad bezpiecznego dla ludzi i przyjaznego dla lasów grzybobrania. Na wystawie można obejrzeć 60 sztuk atrap grzybów udostępnionych prze Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie. Atrapy wykonane są w skali 1:1, wśród nich grzyby jadalne i mylone z nimi ich trujące sobowtóry, a także rzadkie grzyby chronione.

Odwiedzający ekspozycję mogą poczuć się jak w prawdziwym lesie. Sprzyja temu aranżacja z roślin runa leśnego i drzew leśnych przygotowana dzięki nadleśnictwom Kozienice, Radom i Zwoleń oraz odgłosy lasu. Dostępne są także materiały edukacyjne w postaci ulotek i broszur o grzybach, a także kleszczach. Dla smakoszy kuchni inspirowanej lasem leśnicy przygotowali broszurę ze sprawdzonymi przepisami na potrawy z darów lasu zebranymi wśród leśników, ich przyjaciół i rodzin. Dodatkowo można obejrzeć film na temat grzybów.

Przewodnikami po wystawie są grzyboznawcy – pracownicy PSSE w Radomiu, którzy objaśniają jak uniknąć podczas grzybobrania tragicznych pomyłek oraz jak postępować w przypadku zatrucia grzybami.

Wystawa cieszy się olbrzymim powodzeniem, w szczególności wśród szkół.

Zwiedzanie wystawy jest możliwe w dniach od 3 do 21 października po uprzedniej rejestracji PSSE w Radomiu (ul. Okulickiego 9D) tel. 48 386 41 48:

  • w godz. 8.30-18.00 od poniedziałku do piątku,
  • w godz. 10:00-14:00 w sobotę i w niedzielę.

Wystawa jest dostępna dla grup zorganizowanych, ale też osób indywidualnych. Pracownicy sanepidu zapewniają, że zawsze można także przyjść do grzyboznawcy na konsultację niepewnych zbiorów.

Wystawa została otwarta 3 września. Podczas uroczystości o wystawie i znaczeniu lasów dla społeczeństwa opowiedzieli lek. med. Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Marek Szary, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu.

Zasady zbioru grzybów, ograniczenia ich zbioru i popularne gatunki oraz możliwe zagrożenia omówili Edyta Nowicka z RDLP w Radomiu i Kamil Suskiewicz z PSSE w Radomiu.

Leśną atmosferę podczas uroczystości otwarcia podkreślił koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie jest Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego pod Patronatem Honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych STOP ZAŚMIECANIU LASÓW przygotowana przez leśników we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury.