Lista aktualności Lista aktualności

#sadziMY z Lasami Państwowymi

Ponad 50 tys. drzewek przekazali społeczeństwu leśnicy w 23 nadleśnictwach z terenu radomskiej dyrekcji LP. Pod siedzibą biura RDLP w Radomiu leśnicy rozdali ich aż 3,5 tys. Najwięcej sadzonek – po ok. blisko 3 tys. odebrali mieszkańcy dużych miast: Radomia, Kielc, Kozienic, Ostrowca Św., Skarżyska, Starachowic czy Staszowa. Po 2 tys. sadzonek rozdały pozostałe nadleśnictwa. Do leśników napływają relacje z sadzenia przekazanych drzewek. Cieszy tak pozytywny odbiór tej prośrodowiskowej akcji.

18 września w całej Polsce rozdano milion sadzonek rodzimych gatunków drzew. Leśnicy z nadleśnictw RDLP w Radomiu również przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji #sadziMy. Zarówno leśnicy, jak i Ci, którzy otrzymali sadzonkę mogli się przekonać, ile radości daje własnoręczne posadzenie drzewa.

W tym samym dniu na powierzchni po huraganie 100-lecia w Nadleśnictwie Lipusz drzewa posadził prezydent RP wraz z małżonką. Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadziła 64 tys. nowych drzew.

Leśnicy rozdawali gatunki iglaste: świerk, sosnę, modrzew i oczywiście świętokrzyską specjalność – jodłę. Nie brakowało też gatunków liściastych, wśród nich długowiecznych dębów i pochłaniających więcej CO2 niż inne drzewa buków. Wśród rozdawanych gatunków były też klon jawor, buk, brzoza i olsza. Wiele nadleśnictw rozdawało też drzewka i krzewy miododajne, pożyteczne dla zwierząt i innych organizmów takie jak lipa, jarząb, a nawet róża i kalina koralowa.

Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem społeczeństwa i spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem. Przed siedzibą RDLP w Radomiu już przed godziną 9 po sadzonki ustawiały się osoby, które przyszły po drzewko. Już w pierwszych godzinach udało się rozdysponować większość sadzonek. Wśród osób obdarowanych drzewkami, oprócz osób indywidualnych i całych rodzin były również instytucje i organizacje, takie jak szkoły, Liga Ochrony Przyrody, straż pożarna, harcerze czy stowarzyszenia. Wiele drzewek zostało posadzonych nie tylko w przydomowych ogródkach i na działkach, ale też na osiedlach, placach szkolnych i innych terenach. W Nadleśnictwie Grójec w akcję włączył się wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, w nadleśnictwach Grójec i Włoszczowa urzędy gmin, a w Nadleśnictwie Kielce Radio Kielce.

Wspólna akcja zbliżyła do siebie leśników i mieszkańców okolic nadleśnictw i biura RDLP. Każdy mógł posadzić swoje drzewko prosto z lasu, a potem obserwować jak rośnie, staje się domem dla różnych gatunków zwierząt, roślin i grzybów, po latach może też być źródłem drewna, a na jego miejsce można znów posadzić kolejne drzewo. Podczas akcji leśnicy dzielili się też fachową wiedzą, instruowali zainteresowanych jak prawidłowo posadzić drzewko oraz je pielęgnować.

To już druga z kolei edycja wydarzenia zainicjowanego przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę, Agatę Kornhauser-Dudę, w które w tym roku włączył się też Minister Środowiska. Zeszłoroczna akcja zakończyła się dużym sukcesem. Leśnicy w całym kraju rozdali wówczas przeszło 116 tys. drzewek, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród uczestników inicjatywy.

Więcej informacji o akcji #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej można znaleźć na stronie www.lasy.gov.pl.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Lasy Państwowe uprzątnęły już niemal cały teren zniszczony przez wiatr. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.