Lista aktualności Lista aktualności

18. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny

Prezentacje walorów turystycznych i przyrodniczych lasów regionu świętokrzyskiego, warsztaty z rozpoznawania ziół leśnych, grzybów, drzew i tropów zwierząt, konkursy, leśna strefa relaksu i wiele innych atrakcji czekają na tych, którzy odwiedzą leśne stoiska podczas „18 Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego”.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 28 maja w godz. do 11 do 18 w Parku Etnograficznym w Tokarni. Jedną z atrakcji będzie spotkanie z Maksymilianem Przybylskim, autorem bloga „Max gotuje z natury”, przyrodnikiem, znawcą dzikich roślin i staropolskiej kuchni. Max opowie o dziko rosnących roślinach, które można dodawać do potraw, ugotuje też zupę pokrzywiankę świętokrzyską, której oczywiście będzie można spróbować. Podczas jarmarku będzie też promowana marka „Dobre z lasu”, czyli produkty z darów lasu, takie jak dziczyzna i miody.

Na jarmarku, oprócz leśników, zaprezentują się lokalne grupy działania, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia agroturystyczne, twórcy ludowi i zespoły ludowe. Będzie można spróbować lokalnych potraw, zakupić rękodzieło, zapoznać się z ofertą turystyczną i agroturystyczną regionu świętokrzyskiego oraz posłuchać muzyki ludowej.

Sporo atrakcji czeka na dzieci. W Starej Zagrodzie najmłodsi będą mogli zobaczyć jak kiedyś bawili się ich dziadkowie oraz spróbować swoich sił w dawnych konkurencjach sportowych. W Osadzie Średniowiecznej z Bielin będą czekały na nich warsztaty garncarskie, tkackie, zielarskie oraz zawody w przeciąganiu liny i zjeździe na nartach wieloosobowych. Zamek Królewski w Chęcinach zaprezentuje dawne zbroje rycerskie i pokazy mincertstwa.

Na zakończenie jarmarku o godz. 17-tej wystąpią grający muzykę taneczną zespół Piękni i Młodzi z wokalistką Magdaleną Narożną.

Zapraszamy!