Lista aktualności Lista aktualności

226. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja w Radomiu odbyły się uroczystości związane z obchodami 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej nowoczesnej konstytucji w Europie i drugiej na świecie. Wzięli w nich udział także leśnicy.

Na uroczystościach obecni byli: przedstawiciele władz miasta, wojska, służby mundurowe, poczty sztandarowe, stowarzyszenia kombatanckie, organizacje społeczne, harcerze, szkoły oraz zaproszeni goście i społeczeństwo Radomia. Ze strony leśników obecni byli: Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, Tomasz Atłowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Grójec oraz pracownicy nadleśnictwa, którzy prezentowali sztandar radomskiej dyrekcji. W uroczystościach udział wzięło także Bractwo Kurkowe św. Sebastiana w Radomiu, do którego należy Marek Szary, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych RDLP w Radomiu.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Garnizonowym, którą poprowadził ks. bp. Piotr Turzyński. Następnie tuż po niej na Placu Konstytucji 3 Maja odbyły się dalsze obchody, gdzie tak jak w latach poprzednich obecni byli radomscy ułani. Po odegraniu hymnu i wciągnięciu flagi narodowej na maszt odczytano Apel Pamięci, a także zaprezentowano salwę honorową. Podczas obchodów ppłk. Leon Etwert, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Radom wręczył honorowe odznaczenia i medale „Za zasługi dla obronności kraju". Uwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.