Lista aktualności Lista aktualności

40. rocznica stanu wojennego i narodziny leśnej "Solidarności"

40 lat temu, 13 grudnia 1981 r. w Polsce wprowadzono stan wojenny. Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny doprowadził do internowania ponad 10 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Znaczącą rolę w tamtych wydarzeniach odegrali także leśnicy z terenu radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Jednym z powodów ogłoszenia stanu wojennego w Polsce była obawa reżimu komunistycznego przed utratą władzy, a także coraz większy wpływ NSZZ „Solidarność” na życie społeczne kraju.

Zapraszamy do obejrzenia filmu ukazującego narodziny leśnej "Solidarności", w którym uczestnicy tamtych wydarzeń opowiadają o początkach "Solidarności". W filmie przedstawiono w jak trudnych warunkach funkcjonowało wówczas leśnictwo i państwo polskie.

Wśród rozmówców, którzy odegrali znaczącą rolę w tamtych wydarzeniach są także leśnicy z terenu radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych, jednym z nich jest Dariusz Bąk – poseł na Sejm RP, były wieloletni dyrektor RDLP w Radomiu, działacz „Solidarności Wiejskiej” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów, który w stanie wojennym internowany był na pięć miesięcy w Ośrodku Odosobnienia Warszawa Białołęka.

W okresie powojennym wielu innych leśników też boleśnie dotknęły działania służb bezpieczeństwa, które inwigilowały zarówno pracowników dyrekcji LP, jak i nadleśnictw. Wielu zostało zdegradowanych lub pozbawionych pracy, a niektórzy stracili życie.

Do dzisiaj w trakcie śledztw IPN są odnajdywane szczątki rozstrzelanych żołnierzy AK i podziemia niepodległościowego. Ofiary terroru komunistycznego są upamiętniane przez leśników, a pamięć o nich kultywowana poprzez uczestnictwo w uroczystościach.

Bogatym źródłem wiedzy o relacjach administracji leśnej z komunistyczną rzeczywistością są zasoby IPN, badane i opracowywane przez dr. Krzysztofa Busse z Delegatury w Radomiu IPN w Lublinie. Część tych informacji zawiera publikacja Piotra Kacprzaka pt. „Lasy i leśnicy radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych przez 100 lat niepodległości. Księga walki, pracy i pamięci. Wydanie okolicznościowe”, wydana przez RDLP w Radomiu.