Lista aktualności Lista aktualności

90 lat Ligi Ochrony Przyrody w 100-leciu Niepodległości Polski

27 listopada w siedzibie RDLP w Radomiu miała miejsce kolejna wspólna z LOP konferencja pod hasłem „90 lat Ligi Ochrony Przyrody w 100-leciu Niepodległości Polski”. Tym razem tematyka dotyczyła historii Ligi na przestrzeni 90 lat, a także historii walk niepodległościowych na terenie regionu radomskiego. Wręczono również medale, odznaki i nagrody w konkursie „Najlepiej pracujące koło Ligi Ochrony Przyrody”.

W konferencji wzięli udział nauczyciele ze szkół, które uczestniczyły w konkursie „Najlepiej pracujące szkolne koło LOP”. Obecni byli także przedstawiciele organizacji i instytucji zajmujących się ochroną przyrody, edukacją i leśnictwem, a także media. Szczególnym gościem był Marcin Strączyński, prezes Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody.

Konferencję rozpoczęli Elżbieta Molenda, prezes Zarządu Okręgu LOP w Radomiu oraz Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu. Dyrektor podkreślił, że Liga Ochrony Przyrody to najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce.

Przemysław Bednarczyk, historyk, scenarzysta oraz reżyser filmów dokumentalnych w wystąpieniu przedstawił walkę i udział mieszkańców Radomia i regionu radomskiego w walkach o niepodległość i granice w latach 1914-1921 nawiązując tym samym do polskiej przyrody: – Coraz częściej, coraz mocniej należy przypominać, że ten szacunek powinniśmy okazywać przez dbałość o nasz krajobraz, o naszą przyrodę bo przecież są to miejsca historyczne. To nie musi być miejsce, w którym stoi pomnik, stoi pamiątka historii, wystarczy, że kawałek lasu, naszej pięknej ojczystej przyrody, która była świadkiem wielu wydarzeń historycznych (…) 

Tłem podczas prelekcji o udziale ludności regionu radomskiego w walkach o niepodległość były filmy w reżyserii Przemysława Bednarczyka, które w doskonały sposób przekazywały treści historyczne, wspomnienia i relacje z tamtej epoki, ukazujące przy tym żołnierską codzienność.

W kolejnym wystąpieniu Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu opowiedział o historii Ligi Ochrony Przyrody na przestrzeni 90 lat, jej przesłankach utworzenia i potrzebach powołania przybliżając postać prof. dr. Władysława Szafera – głównego inicjatora, a późnej twórcę społecznej organizacji LOP w Polsce.

Natomiast o projektach edukacyjnych, konkursach, konferencjach i seminariach LOP Okręgu Radomskiego, popularyzujących ochronę przyrody opowiedziała w swoim wystąpieniu pt.  „Razem dla przyrody” Elżbieta Molenda, prezes ZO LOP w Radomiu.

Kolejnym etapem konferencji było wręczenie Medali Ligi Ochrony Przyrody. Za zasługi dla ochrony przyrody i kształtowania środowiska Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody medalem wyróżnił m.in.: RDLP w Radomiu oraz Piotra Kacprzaka, zastępcę dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu, a także nadleśnictwa: Dobieszyn, Kozienice, Radom, Marcule, Przysucha, Suchedniów oraz Zwoleń. Wręczone zostały także odznaki Ligi Ochrony Przyrody dla wyróżniających się opiekunów Szkolnych Kół LOP, a także podsumowany został konkurs „Najlepiej pracujące koło Ligi Ochrony Przyrody”.

Uczestnicy konferencji mogli również obejrzeć wystawy „Ojcowie Niepodległości” – opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej oraz „Lasy i leśnicy radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych przez 100 lat niepodległości” przedstawiającą działania leśników regionu radomskiego w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, zaaranżowaną w siedzibie RDLP w Radomiu.

 

Motto spotkania wybrane przez Panią Elżbietę Molendę brzmiało:

Tak długo lice ziemi naszej zachowa w pełni urok i piękno,
jak długo w chmurach nad Tatrami, krążyć będzie orzeł,
nad wodami wnosić się będzie szafirowy zimorodek,
nad łąką górską motyl apollo, a w lesie polskim królować będą żubry,
łoś i niedźwiedź.

Władysław Szafer