Lista aktualności Lista aktualności

Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką

1 czerwca w Ogrodach Prezydenckich w Warszawie odbyło się wydarzenie z udziałem leśników pod hasłem „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”. Leśnicy z RDLP w Radomiu i nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka byli jedną ze służb mundurowych, która prezentowała zagadnienia związane z bezpiecznym wypoczynkiem w okresie wakacji. Leśnicy pokazali dzieciom jak bezpiecznie korzystać z lasu i jak zachować się w sytuacji zagrożenia w lesie.

W wydarzeniu zorganizowanym w pięknej scenerii Ogrodów Prezydenckich wzięło udział blisko pięćset dzieci ze szkół z całego kraju, w tym również z Ukrainy.

Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką to cykliczne wydarzenie organizowane przez BBN. Na stoiskach przygotowanych przez służby mundurowe oraz instytucje i organizacje zajmujące się bezpieczeństwem powszechnym czekało mnóstwo atrakcji, od wystaw, po pokazy i warsztaty. Na terenie ogrodów rozlokowano kilkadziesiąt stanowisk przygotowanych przez: Żandarmerię Wojskową, Wojska Obrony Terytorialnej, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Państwową Straż Pożarną, Policję, Straż Graniczną, Generalną Inspekcję Transportu Drogowego, Straż Miejską m.st. Warszawy, Meditrans, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, NASK, Straż Ochrony Kolei, Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Narodowe Centrum Krwi, Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, Krajową Administrację Skarbową, Lasy Państwowe, PKP PLK S.A., POLTRANSPLANT.

Stanowisko Lasów Państwowych przygotowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka: Kozienice, Radom, Zwoleń przy wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Motywem przewodnim stoiska leśników była tematyka wakacji w lesie, leśnicy edukowali dzieci jak bezpieczne korzystać z lasu i jak zachować się w sytuacji zagrożenia w lesie. Leśnicy mają świadomość, że edukacja leśna społeczeństwa w zakresie możliwości różnorodnego korzystania z lasu i jego darów oraz promocja bezpiecznego dla ludzi i przyrody oraz zgodnego z prawem zachowania w lesie oraz budowanie świadomości społecznej w zakresie odpowiedzialnego korzystania z lasu to ważne zagadnienia, szczególnie przed sezonem wakacyjnym.

W ramach wydarzenia leśnicy prowadzili pokazy i warsztaty, podczas których dzieci, przed wakacjami mogły zapoznać się z możliwościami jakie daje las w zakresie wypoczynku i korzystania z jego darów oraz z zasadami zachowania w lesie.

Tematy poruszane na stoisku koncentrowały się wokół kilku zagadnień. Jednym z nich było to, jak przygotować się do leśnej wycieczki – dzieci pakowały plecak. Dowiedziały się jak można spędzić czas w lesie, jakie formy turystyki, sportu i rekreacji można uprawiać w lesie. Poznały też zasady biwakowania w lesie w hamaku i pod namiotem w ramach programu Lasów Państwowych Zanocuj w lesie. Dzieci ćwiczyły także jak nie zgubić się w lesie, poznały zasady korzystania z map, kompasu, aplikacji leśnej mBDL na telefon, poznały zasady zachowania się w lesie leave no trace, czyli jak być w przyrodzie nie szkodząc jej, co zrobić z odpadami w lesie – dowiedziały się dlaczego zwierzęta nie powinny mieć z nimi kontaktu, a także co zrobić w czasie burzy w lesie.

Ważnym elementem na stoisku była edukacja przyrodnicza – dzieci uczyły się jak w bezpieczny dla przyrody sposób obserwować ptaki i zwierzęta, wzięły udział w warsztatach z lornetką z rozpoznawania gatunków po wyglądzie, głosach, tropach i śladach. Dzieci oglądały też domki dla zwierząt oraz dowiedziały się jak można pomóc dzikim zapylaczom i pszczołom – leśnicy prezentowali hotele dla owadów. Ważnym aspektem była edukacja w zakresie zachowania w kontakcie z młodymi zwierzętami w lesie.

Ogromnym powodzeniem cieszył się konkurs zbioru grzybów połączony z edukacją w zakresie rozpoznawania gatunków jadalnych i ich trujących sobowtórów. Dzieci mogły też poznać jadalne owoce leśne, jak również znaleźć odpowiedź na pytanie, co zrobić w lesie, gdy spotkają w lesie żmije i inne zwierzęta, czy mogą one być groźne, jak chronić się przed uciążliwymi kleszczami, komarami, strzyżakami.

Ważnym elementem stanowiska była strefa relaksu i odpoczynku dla dzieci.

Podczas wydarzenia przygotowano też atrakcje na placu przez Pałacem Prezydenckim. Dzieci, których bohaterskie zachowanie uratowało inne dzieci czy osoby otrzymały Medale za ofiarność i odwagę od Prezydenta Andrzej Dudy. Byli to Antoni Bobko, który zorganizował pomoc i uratował tym samym życie dwóch osób, które tonęły w morzu, Mikołaj Szpak –chłopiec uratował życie topiącego się mężczyzny i Piotr Matysek, który wraz z bratem Bartoszem uratował z pożaru dwie młodsze siostry.

Para Prezydencka odwiedziła wszystkie stanowiska prezentowane podczas pikniku. Miło nam, że Prezydent, jak i jego małżonka bardzo pozytywnie wspominają wspólne z leśnikami społeczne akcje ekologiczne, takie jak sadzenie czy sprzątanie lasu – mówią leśnicy.

Uczestnicy otrzymali od organizatorów, w tym leśników materiały promocyjno-edukacyjne, w tym książki przyrodnicze.